62 éves hibát orvosolhat az új Pp.

A hatályos Pp. okiratokra vonatkozó szabályai szerint „Ha a fél tényállásait okirattal kíelegendő, ha ezt az ellenfél nem kifogásolja és az tekintés végett be kell mutatnia.” 1952. június 6-a óta hibás és értelmetlen a Polgári perrendtartás szövege.

14581550_10210958481063267_3913860257681724800_n

1952. június 5-e, csütörtök este. Kellemes, mérsékelt déli-délnyugati szél. Az utcán sétálva azonban már érezhető a csípős hajnal előszele. Bár dél környékére már ismét 24-27 fok között várható a hőmérséklet a meteorológiai előrejelzés szerint, de reggel jó, ha eléri a 14 fokot. Történetünk kitalált főszereplője, nevezzük J-nek, borzongva húzza összébb magán a pulóverét. „Fura egy június” – gondolta magában. Nem elég, hogy a hideg hajnalok miatt búcsút inthetnek a hétvégi családi sátorozásnak, de a főnök egész estére munkát rendelt el. Erőltetett menet lesz, négy jelentős törvényt is tördelni kell, és reggelre el kell kezdeni a Magyar Közlönyök kihordását az ország újságos standjaira.

Ráadásul az első az rögtön az Alkotmányt fogja módosítani, és kihirdetése napján, vagyis június 6-án hatályba is fog lépni. A változások időszakát éljük. Rónai Sándor, a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsának elnöke épp átszervezi a Kormányt és változni fognak a minisztériumok. Létrehozzák például a középgépipari minisztériumot, az állami gazdaságok és erdők minisztériumát, a begyűjtési minisztériumot, az építőanyagipari minisztériumot, a postaügyi minisztériumot és a helyi ipar minisztériumát. Mondjuk, rebesgetik már, hogy augusztusban kinevezik meg az Országgyűlés elnökének, szóval a kutya se érti, minek ez a fontoskodás, hiszen fél év múlva amúgy is hozzá kell nyúlni az Alkotmány minisztériumok felsorolását tartalmazó rendelkezéséhez. De hát mindegy, a munka az munka. Ráadásul igen fontos törvények is lesznek majd a Közlönyben. Hosszas előkészítés után végre elkészült az új polgári perrendtartás, amely felváltja azt a régi, forradalom előtti 1911. évi I. törvényt, amit bárhogy is toldoztak-foltoztak, nem felel meg a szocialista erkölcsöknek, pedig az ország már régóta megérdemelne egy hozzá méltó kódexet. De a központi állami ellenőrzésről szóló, valamint a házasságról, a családról és a gyámságról szóló törvény tördelése sem lesz majd egyszerű feladat. Ezt az estét csak Anna kávéjával tudják majd átvészelni. Marx tér. Leszállás a villamosról, még egy kifli a megálló melletti péknél, majd átment az úton és belépett a Vörös Csillag Nyomda épületébe.

14563484_10210958484983365_3954502391685760020_n

Innentől a történet beleveszik a nyomda épületének vörös homályába, és nem tudni, hogy az éjszakai fáradtság, a szedés és tördelés monotonitása, esetleg Béla által a műszakba csempészett sógor szilvája tette meg a hatását, de porszem került a gépezetbe. És nem is került ki belőle.

Eredeti szöveg szerint a Pp. okiratokról szóló 190. § (1) bekezdésének eredeti szövege a következő lett volna:

„190. § (1) Ha a fél tényállításait okirattal kívánja bizonyítani, az okiratot a tárgyaláson megtekintés végett be kell mutatnia.”

Vélhetően a nyomdában bekövetkezett tördelési hiba eredményeként hibásan tördelt sorok kerültek a szövegbe. A hiba folytán a Pp. 190. § (1) bekezdésének Magyar Közlönyben megjelent szövege így szólt:

„190. § (1) Ha a fél tényállásait okirattal kíelegendő, ha ezt az ellenfél nem kifogásolja és az tekintés végett be kell mutatnia.”

14608716_10210958482543304_4607167912539704226_o

Mivel a Közlöny a hivatalos lap, ha egy hiba jelenik meg benne, azt nem lehet nemlétezőnek tekinteni, és a helyesbítés esetét kivéve korrigálására csak módosítással vagy hatályon kívül helyezéssel van lehetőség. A Pp. e rendelkezését az elmúlt 64 során nem módosították.

Hogy miért nem ez a szöveg fogad minket, amikor megnyitjuk a törvényt?

Bár a hibát helyesbítéssel egyáltalán nem próbálták javítani, az 1954-es Törvények és Rendeletek Hivatalos Gyűjteményében megjelent egységes szerkezetű szövegben minden előzmény nélkül az eredeti jogalkotói akarat szerinti szöveg jelent meg, a törvényhely tényleges módosítása nélkül.

A mai napig hatályos szöveg láthatatlanná vált és egy sosem hatályos szöveg vált az ismertté és mindenki által alkalmazottá.

A probléma, hogy a jogalkotó nem a Magyar Közlöny eredeti példányai alapján állapítja meg a jogszabályok hatályos szövegét és végzi el ennek megfelelően a szükséges módosításokat. A módosítás alapjául korábban a közzétett egységes szerkezetű szövegek szolgáltak.

A Pp.-vel kapcsolatban például a törvény módosításáról szóló 1972. évi 26. törvényerejű rendelet 64. § (2) bekezdése felhatalmazást adott az igazságügy-miniszternek, hogy a Pp. módosított szövegét egységes szerkezetben közzétegye, és ezzel kapcsolatban az egységes szövegen átvezesse a törvényerejű rendelet, valamint más hatályos jogszabályok folytán szükségessé vált szövegezési módosításokat is. Jóllehet az igazságügy-miniszter nem rendelkezett jogalkotói hatáskörrel törvények vonatkozásában, az általa közzétett egységes szerkezetű szöveg alapul szolgált a jogszabály későbbi módosításához, így önkéntelenül is alakította a törvény szövegét.

Visszatérve a történetünkhöz, a műszak elején J még átlagos nyomdászként lépett be az épületbe, a műszak végén azonban titkos jogalkotóként távozott onnan, aki bár „alig látható tintával”, de örök időre beleírta magát a polgári eljárásjog történetébe. Minden valószínűséggel az övé a történelem leghosszabb ideje hatályos, mégis láthatatlan szövege.

62 év után a hiba korrigálását az új Pp. fogja elvégezni. 2018. január 1-től hatályát veszti a láthatatlan és a sosem hatályos szöveg is, és minden valószínűséggel a Pp. ezen részének egyetlen (vélt és valós) hatályos szövege a következő lesz:

„320. § (1) Ha a fél tényállításait okirattal kívánja bizonyítani, az okiratot beadványához kell csatolnia, vagy a tárgyaláson be kell mutatnia. Idegen nyelvű okirathoz csatolni kell annak legalább egyszerű magyar nyelvű fordítását is.”

 ***

Ha nem szeretnél lemaradni további írásainkról, kövesd az Ars Bonit a Facebookon!

A képek forrása: http://www.ilyenisvoltbudapest.hu/ilyen-is-volt/hatodik-kerulet-terezvaros/item/1952-marx-ter

 

***

Ha nem szeretnél lemaradni a további írásainkról, kövesd az Arsbonit a Facebookon. Videós tartalmainkért pedig látogass el a Youtube csatornánkra.