5 dolog, amit mindenképpen tudnod kell az Ars Boniról

2000! Követőink száma újabb határt lépett át a Facebookon. Köszönjük minden olvasónknak az eddigi bizalmat, a továbbiakban is az eddig megszokott kérlelhetetlen szakmaisággal folytatjuk a munkát. Az ünnepi alkalomból egy rövid összeállítást közlünk arról, hogyan is jutottunk el idáig.

magyarkozlony-logo

1. Miattunk módosították a felsőoktatási kormányrendeletet
„Nem szabad a jogot az állampolgárok fejére ejteni” (Kampis György: Kodifikáció. Elmélet és gyakorlat)

Tavaly januárban tettük közzé első írásunkat, amelyben Mátyás Ferenc egy a felsőoktatási ponthatárokkal kapcsolatos jogalkotási hibára hívta fel a figyelmet. Cikkünk nyomán a Magyar Közlönyben helyesbítést tettek közzé, és az Oktatásért Felelős Államtitkárság is megszólalt. Ennek ellenére első körben – mint megírtuk – eredménytelen volt a javítási kísérlet. Végül az Ars Bonin megjelent szempontokat figyelembe véve a 47/2003. (II. 20.) Korm. rendelettel sikerült orvosolni a problémát, mégha nem is hiba nélkül. Később sem hagytunk fel a jogalkotás munkájának követésével: egyszer a Vidékfejlesztési Minisztérium júliusi 70/2013. (VII. 31.) VM rendeletének 69 hibájára figyelmeztettük a jogalkotást, máskor az indokolatlanul rövid felkészülési időt biztosító törvényeket vettük górcső alá.

2. Gyülekezési jog, ombudsman és választójog: szakértők véleményét ütköztettük 3 témában
„A szabadság megilleti akár az ordas eszmék hirdetőit is” (Finszter Géza)

rendor2006Ars Fori néven indítottunk új rovatot tavaly nyáron, amelyben jogi kérdéseket elemzünk a téma sokszor egymástól eltérő álláspontú szakértőinek segítségével. Elsőként a gyülekezési joggal foglalkoztunk, oldalunkról megtudhatták, hogy lefoglalható-e az Erzsébet híd 100 évre előre, betiltható-e az „Adj gázt” tüntetés vagy, hogy mennyit fejlődött a magyar rendőrség tömegkezelési gyakorlata 2006 óta.

A gyülekezési jog után Székely László alapjogi biztossá választása alkalmából az ombudsmani intézményt vettük górcső alá. Végül a 2014-es országgyűlési választások kapcsán a választási rendszerről olvashatták számos szakértő – többek közt Orbán Balázs vagy László Róbert – elemzését az Ars Bonin.

3. Sólyom László rekordot döntött, interjúrészletével először ért cikkünk 500 lájk fölé
„A határig el kellett mennem” (Sólyom László)

December 11-én, az ELTE jogi karának dísztermében mutattuk be a Mérlegen az Alaptörvény c. interjúkötetet. A könyv kapcsán volt és jelenlegi alkotmánybírák és alkotmányjogászok, többek közt Sólyom László és Tölgyessy Péter is felszólaltak. A beszélgetés nagy sajtóvisszhangot kapott, a legnagyobb médiumok (index, hvg.hu, 444.hu, vs.hu, HírTV, InfoRádió) beszámoltak róla – az MTI nem.

1463881_1384307811708972_28311016_n

A kötetben szereplő interjúkból az Ars Boni rendszeresen részleteket közölt az elmúlt fél évben. Sólyom László elsőre még nem, másodszorra azonban már egyértelmű fölénnyel utasította maga mögé minden korábbi írásunk népszerűségét; először tartották valamely cikkünket 500-nál is többen ajánlásra érdemesnek. Újabb magaslatokba Tölgyessy Péterrel került az Ars Boni: a vele készült interjú első része magabiztosan nézett be 600 ajánlás fölé, s máig nem értjük, miért állt meg a második rész 200 környékén.

4. Mindenkit megnyugtattunk: nem okoz káoszt az új magánjogi kódex
„Nem szabad bedőlni az új Ptk.-nak” (Vékás Lajos)

vekas_ptk

Alaptalan, hibás vagy néhol teljesen értelmetlen kritikák jelentek meg a legolvasottabb weboldalakon az új Ptk. kapcsán. Az Ars Bonin Dunai Szilvia nyugtatta meg a cégvezetőket: ne higgyenek a rémhíreknek, pánikra semmi ok. Írásainkban sorra vettük a polgári jog legfontosabb aktuális problémáit: bemutattuk miben áll az új Ptk. igazi jelentősége, és miért nem szabad annak bedőlni. Elbúcsúztattuk a kártérítési felelősség korábbi egységes rendszerét, összegeztük a dologi jog változásait, és megvizsgáltuk, hogy mikorra kell a Kft.-knek felemelni törzstőkéjüket. Folyamatosan követjük a legjelentősebb kérdésekkel kapcsolatos fejleményeket, így legutóbb a vállalatszervezés megújult lehetőségeiről, valamint a termékszavatossági szabályok alakulásáról közöltünk elemzést.

5. 47-en küldték be írásaikat cikk- és tanulmányíró pályázatunkra
„A modern korokban úgy tűnik, a kalózkodásnak mindenkorra vége” (Philip Gosse: A kalózkodás története)

pirates1

Tavaly tavasszal hívtuk fel először olvasóinkat arra, hogy küldjék meg a jog világához kapcsolódó írásaikat Szerkesztőségünknek, s a legjobb művek szerzőit az Ars Boni pénz- és könyvjutalomban részesíti. Fővárosi és vidéki egyetemi karokról, jogászoktól és más szakok hallgatóitól, egyetemistáktól és diplomásoktól egyaránt érkeztek pályaművek, összesen majdnem ötven. Közülük a legszínvonalasabb írásokat az Ars Bonin is közzétettük, így rendszeres látogatóink olvashattak többek között a modernkori kalózkodásról, a kubai sajtószabadságról vagy éppen az internetes játékok virtuális pénzeiről. A nagy sikerre tekintettel pedig idén – tovább emelve a tétet – ismét hasonló felhívással élünk majd az olvasóközönség felé.

Bízunk benne, hogy a jövőben is rászolgálunk majd Olvasóink bizalmára, és együtt haladunk tovább kitűzött céljaink elérése felé.

az Ars Boni szerkesztősége

***

Képek forrásai: http://www.korrepetalas.org/userfiles/fotok/T%C5%B1zij%C3%A1t%C3%A9k.jpg, http://szebbjovo.hu/images/2010/12/rendorterror.jpg, http://www.ugyvedvilag.hu/images/615x/resize/img-8421_z6pimrca.jpg, http://static.koos.hu/2010/07/magyarkozlony-logo.jpg

***

Ha nem szeretnél lemaradni a további írásainkról, kövesd az Arsbonit a Facebookon. Videós tartalmainkért pedig látogass el a Youtube csatornánkra.

MEGOSZTÁS