Digitális technológia és adatgazdasági szakjogász címmel hirdet új képzést 2024 szeptemberében a Deák Ferenc Továbbképző Intézet. A képzés a digitális innovációt ötvözi a jogi tudással, segítséget nyújt a digitális technológia és az adatgazdaság jogi kihívásainak kezeléséhez valamennyi jogász hivatásrend képviselőinek. A képzésről dr. Kovács György szakfelelőst kérdeztük.
Miért jött létre a digitális technológiai és adatgazdasági szakjogászképzés?
A képzés létrejöttének elsődleges célja, hogy segítséget nyújtson a különböző jogász hivatásrendek szakembereinek az ezen a területen megfigyelhető nagy mennyiségű és rendkívül összetett, új uniós joganyag és hatósági gyakorlat megismeréséhez.
Fontos látni, hogy az Európai Unióban az új technológiák és az adatgazdaság területén az utóbbi években rohamos gyorsasággal hatalmas joganyag jött, illetve jön létre, és ennek nyomán új hatóságok, új hatósági jogkörök és új hatósági gyakorlatok alakulnak ki. Ezeknek a megfelelő színvonalú elsajátítása óriási kihívás a területtel napi szinten foglalkozó szakember számára is. Ehhez kíván segítséget nyújtani a képzés.
Miben tér el más, hasonló képzésektől?
A digitális technológiai és adatgazdasági szakjogászképzés egyedi jellemzői közé tartozik egyrészt az interdiszciplináris megközelítés, mely a technológiai, üzleti és jogi szempontok összekapcsolását jelenti annak érdekében, hogy megértsük a digitális technológia és az adatgazdaság összetett kérdéseit. Ennek szellemében a képzés első félévében technológiai alapozó képzésen vesznek részt a hallgatók, amely lehetővé teszi a szabályozás hátterében meghúzódó komplex műszaki ismeretek alapfogalmaival való megismerkedést.
Másrészt a képzést angol nyelven indítjuk, ami az új joganyagok és hatósági gyakorlat elsajátítása mellett fontos szaknyelvi ismeretek elsajátítását, elmélyítését is lehetővé teszi.
Harmadrész pedig a képzés gyakorlatorientált megközelítést alkalmaz, az oktatók kiválasztása során nagy hangsúlyt helyeztünk arra, hogy kiemelkedő gyakorlati tapasztalattal rendelkező oktatókat kérjünk fel. Több oktatónk az Európai Bizottság vagy hazánk Európai Unió melletti Állandó Képviseletének tisztviselőjeként részt vett az oktatott új uniós joganyagok megalkotásában. Ugyancsak az oktatók között vannak az új digitális jogszabályok kikényszerítéséért felelős hatóságok vezetői, számos senior munkatársa, akiktől első kézből tájékozódhatnak a hallgatók a hatósági gyakorlat súlypontjairól, új irányairól.
Kiknek ajánlható ez a képzés?
A digitális technológiai és adatgazdasági szakjogászképzés valamennyi hivatásrend számára tartalmaz fontos ismereteket. Egy hatalmas, folyamatosan bővülő joganyagról és kialakuló hatósági gyakorlatról van szó, amelynek a megismerése valamennyi jogászi hivatásrend számára egyaránt fontos. Ahogy korábban már utaltunk rá, fontos hozzáadott értéke a képzésnek, hogy mindezt a hatósági gyakorlat alakítóitól elsőkézből sajátíthatják el a jogalkalmazók.
Mire jó az így megszerzett végzettség?
Az így megszerzett végzettség magabiztos eligazodást tesz lehetővé a digitális technológia és adatgazdaság új jogi szabályozásának útvesztőjében. Ennek a jelentőségét nem lehet kellőképpen hangsúlyozni, ugyanis maga a joganyag hatalmas és rendkívül bonyolult, folyamatosan változik és ehhez képest a joggyakorlat kialakulóban. Egyedi lehetőség a jogalkotásban résztvevő szakemberektől és a joggyakorlatot alakító hatósági vezetőktől elsőkézből megismerni ennek a gyorsan változó joganyagnak az új szabályait.
***
Ha nem szeretnél lemaradni a további írásainkról, kövesd az Arsbonit a Facebookon. Videós tartalmainkért pedig látogass el a Youtube csatornánkra.