Az internetes vásárlások gyakorisága trendszerű növekedést mutat[1], az e-kereskedelmi forgalom kifejezetten megugrik a karácsony közeledtével. Bizonyára mindez olvasóink többségének sem újdonság és számukra is (részben) internetes webáruházon keresztül „hozza a Jézuska” az ajándékot.
A kiskereskedelem speciális adója, a korábban különadóként már ismeretes kiskereskedelmi adó korábban nem tudta kezelni azon helyzeteket, amikor a vásárlás valamely népszerű online piactér közvetítésével történt, azonban a tényleges ügylet a vásárló és a forgalmazó vagy előállító között jött létre. Ennek oka, hogy a kiskereskedelmi adó a nettó 500 millió forintot meg nem haladó kiskereskedelmi forgalom esetében nulla százalékos adómértéket határoz meg, így tényleges adókötelezettséget a jogszabály csak a valóban jelentős forgalmat bonyolító üzletekhez telepített, a platformok – tényleges kiskereskedelmi értékesítések hiányában – ezen körön kívül estek.
Az e-kereskedelembe közvetítőként beékelődő online piacterek megítélése már korábban, a forgalmi adóztatás szempontjából is kérdéseket vetett fel, az áfa szempontjából ezen szereplők megjelenésére válaszul uniós szinten bevezették az ún. „vélelmezett értékesítői” modellt, amely következtében a jogszabály attól függetlenül telepít bizonyos esetekben adókötelezettséget az online piacterekre, hogy a vásárló felé a tényleges értékesítést a platformon hirdető másik személy teljesítette.
A jogalkotó felismerve azt a helyzetet, hogy az e-kereskedelmi platform szereplők a korábbi szabályozás szerint kiskereskedelmi adó fizetésére nem voltak kötelezve, az őszi adócsomagban a kiskereskedelmi adóról szóló 2020. évi XLV. törvény módosításáról döntött. A 2025-től hatályos szabályozás szerint a külföldi vagy belföldi platformüzemeltetőnek a platformon keresztüli értékesítései után is kiskereskedelmi adófizetési kötelezettsége keletkezik, a platformon keresztül értékesítést végző személyeknek pedig a platform megjelölésével a forgalmukat érintően adatot kell szolgáltatniuk az adóhatóság felé.
Az internetes vásárlás számos kényelmi funkcióval bír, gondoljunk csak az árak és a kínálat gyors áttekinthetősége és összehasonlíthatóságára vagy az ingyenes házhozszállítás lehetőségére. Gyakran azonban a kiskereskedelmi adóra nem kötelezett e-kereskedelmi szereplők – az adóteher alacsonyabb mértékére is tekintettel – jelentős árelőnnyel tudták értékesíteni termékeiket, a kiskereskedelmi adó jövő évi kiterjesztésével azonban mostantól nem maradnak kiskereskedelmi adótól mentesek a webshopok értékesítései sem. Az adóváltozások következtében az online és az offline kereskedők árai közötti különbség csökkenésére lehet számítani.
[1] https://www.ksh.hu/stadat_files/ikt/hu/ikt0019.html

***
Ha nem szeretnél lemaradni a további írásainkról, kövesd az Arsbonit a Facebookon. Videós tartalmainkért pedig látogass el a Youtube csatornánkra.