„A pénzre váltott becsület”

E cikk a Bird & Bird és az Arsboni által meghirdetett 2019. évi Cikkíró Pályázat keretében született.
Szerző: Zsidi Csaba

Koncertpárbajoktól a kofaperekig – becsületsértési ügyek a múlt század elejéről

Bevezetés

1915 augusztusában a Szatmárnémetiben kiadott „Szamos” című napilap a bikszádi gyógyfürdő hirdetése és egy körözési hirdetmény után a piaci árak mellett egy bírósági ítéletről tudósít.  Ebben a vádlottat a járásbíróság 200 korona és további 50-50 korona pénzbüntetésre megfizetésére ítéli. (Egy pár rántanivaló csirke 2 koronába, egy mázsa porosz szén 5, egy kiló disznózsír szintén 5 koronába került 1915 augusztusában; a javában zajló világháború olasz frontja iránt érdeklődők pedig 1 koronáért hozzájuthattak az olasz háború térképéhez.) Arra is kötelezi a vádlottat, hogy az ítéletet jogerőre emelkedése után indokaival együtt a napilapban közzé tegye. A paragrafusok és bekezdések hosszas felsorolása után az olvasó kíváncsisága elnyeri méltó jutalmát: megismerkedhet a történettel. A sértett birtokán egy új út nyitása körüli vita során a vádlott – amúgy főszolgabíró – a sértettet vén gazembernek nevezte. Ma már ezt inkább megmosolygtató kijelentésnek tartanánk, de akkor a járásbíróság komolyan vette a főmagánvádlót. Mivel a sértést nyilvánosan, többek jelenlétében (a cikk szerint 15-20 ember előtt), tehát feltűnően durva módon követte el, a bíróság a vádlott beismerő nyilatkozatával és a tanúk vallomásával bizonyítva látta a tényállást. Enyhítő körülményként a „felhevült állapot” került megállapításra. Megszületett az ítélet és két hasábos hír lett az újságban. Örül az olvasó: egy becsületsértési ügybe botlott a világháborús hírek és a díjmentes, ám kötelező koleraoltás hirdetménye mellett.

Mi fán terem a becsület?

Sokáig semmilyenen. A rágalmazás, a becsületsértés a középkori és kora újkori magyar jogalkotásban nem volt ismert. Ha nem megyünk vissza Ádámig-Éváig, a római jog varázsos világáig, csak a középkorig, észrevehetjük: a törvényi szabályozás másodlagos; a legfontosabb jogforrás ebben a korban a szokásjog volt. Ez pedig rendkívül változatos. A többször említett „civakodás”, „gyalázkodás” fogalmak korszakonként és régiók szerint is mást és mást jelenthettek. Ezeket a cselekményeket a helyi statútumok néhol említik, büntetik, néhol nem, néhol tán beleértették a tettleges becsületsértéseket, verekedést, könnyű testi sértést is. Röviden: ezeket a dolgokat a férfiak, és bizony az asszonyok is elrendezték egymás közt mindenféle jogi szabályozás nélkül is.

Az „emberi jogok” néven ismert alapvető jogok ma a modern állam jogrendszerének, alkotmányának, az abból fakadó törvényeknek természetes alapelvét jelentik. Idetartoznak az egyes ember autonómiáját biztosító jogok is, köztük a személyiség méltóságát és becsületét védő jogok is. Ezek tiltják az ember megalázását bármilyen módon. A múlt század elején egy képviselőházi beszédben a becsület fogalmát így definiálják: „ A becsület fogalma… jelenti azt az általános és egyenlő emberi méltóságot, amelyet minden ember már születésénél fogva megszerez, amelyet csak a halállal veszít el.  Ez teljesen független életkorunktól, elmebeli állapotunktól, tehetségünktől, rangunktól… Ezt a becsületet nem lehet elveszíteni.”

A magyar jogrendszerben ezek az alapelvek a XIX. század második felében jelentek meg. Már első éves joghallgatóknak is ismerős Csemegi Károly neve, és az 1878-ban elfogadott első magyar büntetőtörvénykönyv, a megalkotójáról elnevezett Csemegi-kódex. A törvény több paragrafusban szabályozta a rágalmazást, a becsületsértést. A részletes indoklásban olvasható hivatkozások alapján rossz nyelvek azt mondják, szerzője más államok törvényeiből ollózta össze művét. Akár így van, akár nem, ez volt az első, egészen az 1914-es becsületvédelmi novella szabályozásáig. A Csemegi-féle törvényeket a gyakorlatban igen eklektikusan alkalmazták, így a fent említett „vén gazember” esetének idején már ez a pontosabb, jobb szabályozás volt hatályban. 

Becsületsértések melegágya: a képviselőház

Az új becsületvédelmi novella bővítette a minősített rágalmazás eseteit. Minősített esetté vált a hatóság vagy közhivatalnok ellen nem nyilvánosan vagy éppen a sajtó útján elkövetett becsületsértés is. Ezt kihasználva boldog-boldogtalan becsületsértési pereket akasztott politikai ellenfelei nyakába, így próbálva meg lejáratni őket. Alig akadt képviselő, aki ne keveredett volna ilyen ügybe. A Képviselőházi naplót lapozgatva sok ilyen esetbe botlunk. Egy képviselő sajtó útján elkövetett rágalmazás miatt tett feljelentést egy olyan főszolgabíró ellen, aki egyben a napilap szerkesztője is volt. A főszolgabíró rögtön viszonvádat emelt. Állította: a képviselő egy másik lapban egy egész falu tűzifájának megdézsmálásával vádolta meg igaztalanul. Főszolgabíró, így hivatalból üldözendő rágalmazás, és magánvádra üldözendő becsületsértés vétségét emlegeti. A képviselő mentelmi jogát a mentelmi bizottság fel is függesztette.  

Ha a testület a vádat nem tartotta megalapozottnak, a mentelmi bizottság nem adta ki a becsületsértéssel vádolt képviselőt. Egy felsőházi tag egyesületi elnökként tett rágalmazó kijelentéséről a mentelmi bizottság úgy vélte, az csak a feljelentő egyoldalú előadásán alapul. Az adatokkal alá nem támasztott feljelentéssel szemben a bizottság javasolta, ne függesszék fel a képviselő mentelmi jogát.

A becsületsértés – láttuk, és a következőkben is látni fogjuk – politikai eszközzé is válhatott.

Ezer év dicsőséges tradíciói” – „a törvény nem védi meg a becsületet” – egy különös becsületvédelem: a párbaj

A hadsereg tisztjeinek magatartását a szolgálati szabályzat és a „becsületügyi kódex” szabályozta.  A becsületügyi szabályzat leginkább történelmi példák sokasága volt. A katonatisztet ez a szabályzat emelte rangban, öntudatban a civilek fölé.  A tiszteken kívül elvileg párbajképes volt mindenki, aki köztörvényes bűncselekménnyel, adóssággal, párbaj elől való gyáva kitéréssel nem veszítette el becsületét. A gyakorlatban csak az „emelkedett osztályok” (katonatisztek, képviselők, előkelő származásúak) minősültek párbajképesnek.

A XIX. század tiszti kara rajongott a középkori lovagi ideálokért. A polgári büntetőtörvénykönyv és a tiszti becsületügyi kódex előírásai azonban homlokegyenest ellentétben álltak egymással.  A polgári és a katonai büntetőtörvény is tiltotta a párbajozást. Különböző mentségekre hivatkozva a párbajban résztvevőket általában nem büntették, vagy csak rövid elzárással sújtották. Pedig a párbajra való kihívás, és annak elfogadása önmagában 6 hónap fogházzal járt, sérülés okozásáért 2 év, a másik fél megöléséért 6 év is kiszabható volt.

A párbajozók gondosan tanulmányozták a párbajozás Bibliáját, Clair Vilmos „Párbaj-Codex”-ét. Clair Vilmos jogász, újságíró nevét sok kiadást megért műve tette ismertté, és a II. világháború végéig első számú párbajszakértőnek számított. A kódexben paragrafusokba foglalta a párbajokkal kapcsolatos tudnivalókat, szabályokat.

A korabeli közvéleményt egyáltalán nem lepte meg, hogy maga gróf Klebelsberg Kunó vallás- és közoktatásügyi miniszter is vívott pisztolypárbajt.

A párbaj kiváltó oka Pallavicini György őrgróf politikus nemzetgyűlési beszéde volt. Ebben az 1922. május-júniusi választások során történt visszaélések elnézésével, azok elősegítésével vádolta a kormányt, köztük Klebelsberg Kunót is, aki akkor még belügyminiszter volt. „Egynéhány szavam mégis volna a volt belügyminiszter úr szerepléséről. Azt hiszem, hogy ebben az országban nincs senki, aki a volt belügyminiszter úrtól csak némi férfiasságot is várna. (Elénk derültség a baloldalon.) Egyet azonban megkövetelhetett volna mindenki… hogy helytálljon azért, amit tett és csak akkor csússzon át más miniszteri székbe, amikor ezekért a kérdésekért helytállott.„ Erre a „senki sem vár tőle férfiasságot” sértésre Klebelsberg Kunó lovagias elégtételt kért. (A választásokkal kapcsolatos vádak viszont egyáltalán nem foglalkoztatták.)

A pisztolypárbajra a Nemzeti Lovardában került sor, kétszeri golyóváltással. Az első golyóváltásnál a pisztolyok csütörtököt mondtak. Másodszorra senki sem talált. Az affért mindkét fél sebesülés nélkül „úszta meg”. A párbajjal nem tekintették lezártnak az ügyet, kibékülésre egyik fél sem volt hajlandó.

A becsületet érintő konfliktusok tisztázására az „emelkedett társadalmi osztályok” tagjai között a párbajok tűntek követendő megoldásnak. Bár a párbajozás igen népszerű volt, politikusok esetében a közéletben elkövetett bűnöket nem mindig sikerült párbajjal megoldani.

A korabeli néven „koncertpárbajoknak” nevezett látszatpárbajok a politikusi becsületet nem minden esetben állították helyre a közvélemény előtt sem. Polónyi Géza hiába hívta ki párbajra 1907-ben Wekerle Sándor miniszterelnököt (volt főnökét) egy parlamenti beszéde miatt, a sérülés nélkül lefolyt kardvillogtatás után a sajtó nem rehabilitálta, ezért kénytelen volt visszatérni a tárgyalóterembe.

Ezek az ügyek hatalom és pénz körül forogtak. Leggyakrabban hatalommal, befolyással való visszaélésről, vagy közpénzek tisztességtelen felhasználásáról szóltak. Az ilyen botrányok különösebb bizonyítás nélkül is hihetőnek tűntek a közvélemény számára. Talán a legismertebb ilyen eset az 1912-ben kirobbant Désy-Lukács-ügy volt. Désy a munkapárti kormány miniszterelnökét, Lukács Lászlót Európa legnagyobb panamistájának nevezte. Választási korrupcióval vádolta: a Munkapárt lopott pénzen vásárolta meg a győzelmet. Lukács hozzájárult, hogy az ügyészség (rágalmazás miatt) eljárást indítson az ellenzéki képviselő ellen. A többfordulós per során bebizonyosodott, hogy Désy állításai megalapozottak voltak, a miniszterelnök be is adta lemondását.

A teljesen intakt Irén és a hasba rúgott asszony – „Kofaperek” a magyaróvári levéltárból

A múlt század elejéről a becsületet védő törvények gyakorlati alkalmazását hihetetlen mennyiségű járásbírósági iratból is megismerhetjük. A statisztika szerint csak 1914-ben több mint 200 000 (!) volt a becsületsértési, korabeli kifejezéssel „kofaperek” száma. Az iratanyag sokszor hiányos, töredékes, de így is alkalmas arra, hogy az érdeklődő joghallgató konkrét jogesetek megismerésén túl általános következtetéseket is levonhasson ezekből.

A nem párbajképes „alsóbb osztályok”, hacsak nem rendezték egymás között becsületbeli ügyeiket, hanem jogi elégtételt akartak, a járásbíróságra mentek. Az igazságszolgáltatás legalsó szintjén ezek a bíróságok jártak el a kisebb perekben, csekély súlyú bűnügyekben.

A becsületsértés rendszerint érzelmi indíttatású, ha az érzelmek intenzitása csökken, a cselekmény megítélése is változhat. Megesett, hogy az érzelmek, indulatok lecsillapodása után a tárgyaláson már sem a terhelt, sem a vádló nem jelent meg, a bíró a jegyzőkönyvvezető táraságában zárta le az ügyet. Ez történt Nagy Vince becsületsértési ügyénél is. Elsődleges forrásközlés, ezt is, és a többit is, rövidített formában, de betűhív átiratban idézem.

„Kozlik Ottó, gazdálkodó… a Pottyondy Károly-féle kovácsműhely előtt Mosonban  Nagy Irén nevű 20 éves leányomra vonatkoztatva azt kérdezte Nagy Ernő nevű 15 éves bognárinas fiamtól, hogy mondja meg, vajon a nővére (vagyis Nagy Irén leányom) még mindig annyit baszik-e, mint azelőtt baszott? Ernő fiam a tiszta erkölcsű és teljesen intakt Irén nővérére vonatkoztatott teljesen alaptalan és súlyos sértést visszautasította – mondván, hogy a nővérére hogy is mondhat ilyet, mire a terhelt Ernő fiamra a következő kifejezésekkel rivallt rá: »Te akarsz engem tanítani, úgy valagba rúglak, hogy berepülsz a műhelybe, ha mestered még nem pofozott meg, majd én megpofozlak.«”

A tárgyalásra el is múlt a harag. A magánvádló és képviselője nem jelent meg, a járásbíróság a további eljárást megszüntette.

Hasonló történt a következő esetben is, itt a szóbeli becsületsértést tettlegesség is kísérte, melyet sértett orvosi látlelettel is igazolt.

„Stragner Ferenc birtokos f. [olyó] hó 16. napján Doborgazsziget községben engem » büdös, ronda cigány « kifejezéssel illetett és szándékosan úgy megvert, hogy annak következtében a csatolt látleletben leírt jellegű és gyógytartamú sérüléseket szenvedtem.„ 

A tárgyaláson a bíró mellett az ügyvéd is aláírta a jegyzőkönyvet, mely szerint:” A magánvádló képviselője a vádat elejti, mert vádlottal kibékült és kötelezte magát 46 P.[engő] 60 fill.[ér] költséget 8 nap alatt megfizetni.” Ez az ügy is békésen zárult. (A költség nagyságát segít megérteni: ebben az évben az óvári nyilvánosházban a szobák használati díja egyszeri kéjelgésre 2 pengő, egész éjszakára 5 pengő volt.)

A levéltárból választott harmadik jogeset hasonlóan gyorsan, bocsánatkéréssel zárult. Itt is történt tettlegesség, ráadásul nő szenvedte el. Feljelentése szerint „Majtényi István földműves f.[olyó] évi október hó 22. napján engem hasba rúgott és» valagba rúgom «megszégyenítő kifejezéssel illetett.” A tárgyaláson csak a bíró és az ügyvéd jelent meg. A járásbíróság a vádat el is ejtette, mert a vádlott bocsánatot kért és kötelezte magát 51 pengő 60 fillér költséget megfizetni, melynek értékét az előző példából meg tudjuk ítélni.

Összegzés

A járásbírósági jogesetek kis ügyek, kis büntetéssel, sőt, ezek a levéltári források arról tanúskodnak, hogy a peres felek a tárgyalásig ki is békültek. Mégis fontosak ezek az ügyek. Megismerhetjük, a hétköznapi gyakorlatban milyen volt egy becsületsértési, rágalmazási ügy. Az, hogy a tárgyaláson a peres felek már meg sem jelentek, a rágalmazási és becsületsértési ügyek sajátosságaival magyarázható. Csak részben vagyunk racionális lények, cselekedeteinket érzelmeink is befolyásolják. A düh és az agresszió kellemetlen érzelmek, cselekedetek; éppúgy múlandóak, mint a kellemesek. Az érzelmeket kiváltó helyzet megszűnésével az elkövető és a vádló már másként látja a történteket. Feljelentésig, ügyvéd meghatalmazásáig még kitart a sérelem, de néhány hét múlva, a bíróság előtt megjelenni már nem érzik szükségesnek.

A „felsőbb osztályok” körében az 1920-30-as években a párbajozás új virágkorát éli. Aki egy kicsit is úrnak érzi magát – katonatiszt, miniszter, jövendő, vagy éppen regnáló miniszterelnök – ilyen ügyeit feltétlenül párbajjal intézi el, a képviselők is, kiknek mentelmi jogát hol felfüggesztik, hol nem.

A rágalmazásról szóló első hazai törvények megteremtették a jó hírnév, a társadalmi megbecsülés büntetőjogi védelmét. Ezek a törvények biztosították és ma is biztosítják a büntetőjogi védelmet az emberi méltóságot sértő cselekményekkel szemben. Ezen törvények gyakorlatát jártam körül, néhány múlt századi példával illusztrálva a pénzre váltott becsület történetét.

Források

Clair Vilmos: Párbaj-Codex, Singer és Wolfner KiadásaBudapest, 1931

Felsőházi irományok, 1927. X. kötet Budapest, Pesti Könyvnyomda Részvénytársaság 1929

Képviselőházi napló, 1910. XLI. kötet, Budapest, Atheneum, 1918

Képviselőházi napló, 1910. XXIV. kötet, Budapest, Atheneum, 1914

Képviselőházi napló, 1910. XXVI. kötet, Budapest, Atheneum, 1915

Magyar Nemzeti Levéltár Győr-Moson-Sopron Megye Győri Levéltára Mosonmagyaróvári Fióklevéltára VII. 4/4

Nemzetgyűlési napló, 1922. II. kötet, Atheneum, Budapest, 1922

Szamos, 1915. augusztus 4. 47. évfolyam, 211. szám

***

Ha nem szeretnél lemaradni a további írásainkról, kövesd az Arsbonit a Facebookon. Videós tartalmainkért pedig látogass el a Youtube csatornánkra.

MEGOSZTÁS