Élen járni a változásban – helyzetjelentés a legaltech térnyeréséről

A compliance (megfelelési) terület egyre összetettebbé válása, az ügyfelek új típusú elvárásai és a hatékonysági igények minden eddiginél nagyobb nyomást gyakorolnak a gyakorló jogászokra – derül ki Wolters Kluwer 2022-es globális kutatási eredményeiből.  A felmérés azt is előrevetíti, hogy további alkalmazkodásra van szükség, mivel a legtöbb jogi szakember azt állítja, hogy nincs kellően felkészülve a kulcsfontosságú kihívások kezelésére. A technológiának pedig biztosan kulcsszerep jut ebben az alkalmazkodásban.

A Wolters Kluwer Future Ready Lawyer Survey 2022 című felmérése 751 jogi szakember véleményét összegzi az Egyesült Államokból és 10 európai országból (köztük Magyarországról is). A negyedik egymást követő évben a felmérés már egy időszakon átívelő perspektívát kínál a koronavírus-válság előtti és utáni benchmark adatokkal a szakma trendjeiről, képességeiről és változásairól, valamint azt vizsgálja, hogy az ügyvédi irodák mennyire felkészültek magasabb technológiai teljesítmény elérésére.

A felmérés legfontosabb eredményei számokban:

  • A céges jogi osztályok 91%-a azt várja el a külsős ügyvédi irodáktól, hogy teljes mértékben hasznosítsák a technológia adta lehetőségeket.
  • Az ügyvédek több mint 80%-a azt állítja, hogy nagyon fontos számukra, hogy egy jogi technológiákban jártas ügyvédi irodánál vagy jogi osztályon dolgozzanak.
  • A jogi osztályok 64%-a és az ügyvédi irodák 63%-a növeli szoftverbefektetéseit a következő évben.
  • A jogi technológia növekvő jelentősége az ügyvédek 79%-a számára az a legfontosabb trend, amire kiemelten szeretnének figyelni.
  • A technológiai vezető cégek 63%-a számolt be arról, hogy nőttek a nyereségei az elmúlt évben, szemben a többi cég 46%-ával.
  • Az ügyvédek mindössze 1/3-a mondja azt, hogy nagyon felkészült a legújabb trendekre. 

A jog új területei és munkamódszerei

A jog új területei és munkamódszerei mutatják azt a másik változás-hullámot, amely számottevő hatással van és lesz is az ügyvédekre. A válaszadók 77%-a arról számolt be, hogy jelentős tendencia a compliance területekkel, például a környezetvédelmi, társadalmi és cégvezetési (ESG) és az adatvédelemmel való megbízások egyre nagyobb száma. Ennek ellenére a nyilatkozók közül a legtöbben azt mondják, hogy szervezetük nem megfelelően felkészült e tekintetben. 

A 2022-es évben egyértelműen megállapítható a jogi munka elvégzésének módjában és a jogi munkát végző személyekben bekövetkező változások erősödése is:

  • Vállalati jogi osztályok esetében: 84%-uk jelezte a szerződéses alkalmazottak nagyobb mértékű alkalmazását; a nem jogi alkalmazottak és az alternatív jogi szolgáltatók nagyobb mértékű igénybevételét.
  • Ügyvédi irodáknál: 81%-uk számolt be a harmadik féltől származó vagy kiszervezett erőforrások, 78%-uk a nem jogi személyzet és a szerződéses alkalmazottak nagyobb mértékű igénybevételéről.

Következtetések

A világjárvány hatására és azt követően a jogi szakmában a fejlődés számos területen folytatódik, az átalakulás dinamikája egyre gyorsuló. A technológia, mint a teljesítmény, a hatékonyság és a termelékenység javításának kulcsfontosságú mozgatórugója iránti igény vitathatatlan. A szervezetek mégis küszködnek a technológia optimális felhasználásával, jelezve, hogy a változásmenedzsment és az új eszközökkel kapcsolatos képzés terén még fejlődésre van szükség. 

A technológiai megoldások fokozott használata és az ilyen projektekbe való befektetés 2022-ben is folytatódott, és az előrejelzések szerint az elkövetkezendő időszakban még nagyobb teret nyer. Azok a céges jogi osztályok, amelyeknek nagyobb munkaterheléssel és költségvetési megszorításokkal kell szembenézniük, a munka automatizálása és a hatékonyság javítása érdekében a technológia felé fordultak, mint ahogyan a változó ügyfélelvárásokkal, a nagyobb termelékenység iránti igénnyel és az erősödő versennyel szembesülő ügyvédi irodák is. 

A szerző a VJT&Partners Ügyvédi Iroda ügyvédjelöltje.

A cikk a Digitális jogalkalmazás rovat keretében jelent meg. Az eddigi írásokat itt találod.

***

Ha nem szeretnél lemaradni a további írásainkról, kövesd az Arsbonit a Facebookon. Videós tartalmainkért pedig látogass el a Youtube csatornánkra.