„Én utólag egy kicsit megbántam, hogy nem első- vagy másodévesként jelentkeztem…”

Szalay Istvánt, az ELTE egykori hallgatóját, a Bird & Bird ügyvédjelöltjét kérdeztük a Nagy László Magánjogi Érvelési Versenyről, amelyen tavaly harmadik helyezést ért el. 

Szalay István

Miért jelentkeztél a 2022-es érvelési versenyre?

Igazából már korábban is nézegettem ezt a versenyt, csak úgy ítéltem meg az egyetem első két évében, hogy ehhez egy kicsit még fiatal vagyok. Utána, amikor harmad meg negyedéves voltam, akkor sajnos nem indították el a versenyt a koronavírus miatt. Tavaly így nagyon örültem, amikor láttam, hogy ismét meghirdették, rögtön be is küldtem a beugró feladatot. Éreztem, hogy ez egy utolsó lehetőség arra, hogy még joghallgatóként ilyen versenyen részt vegyek, és egyáltalán nem bántam meg döntésemet. Többek között ezért is sikerült csatlakoznom a Bird & Bird csapatához, hiszen a verseny során ismertem meg őket.

Hogyan épül fel a verseny?

Az első forduló egy írásbeli beugró – a Nagy László alapítvány honlapján elérhető a beugró versenyfeladat – és arra kell beküldeni megoldást. Ezt a zsűri megnézi, és ebből beválogatnak 16 főt szóbeli fordulóba. A szóbeli forduló pedig a Bird & Bird-nél van, a Kapás utcában. Itt minden fordulóban a párba osztott versenyzők ugyanazt a tényállást kapják (a bronzmeccset és a döntőt kivéve), és a tényállásnak az alján szerepel az, hogy A oldalnak mi mellett kell, illetve B oldalnak mi mellett kell érvelnie. Tehát ezek egymással szemben álló felek lesznek, és sorsolással derül ki, hogy ki lesz A, ki lesz B oldal. Ezt követően a pároknak egymással szemben kell majd érvelniük kb. 10-10 percben. Először az A oldal kap 5 percet, aztán a B oldal kap 5 percet, aztán 3 perc válaszlehetőséget kap az A oldal, majd a B oldal kap 3 percet, végül pedig 1-1 perc jut mindegyiküknek. A végén pedig egyikük továbbjut a következő fordulóba.

Fel tudnál idézni egy feladatot a szóbeli fordulóból?

Alapvetően magánjogi versenyfeladatok vannak, ezen belül viszont elég széles a spektrum. Van gazdasági, társasági jogi kérdés, de van munkajogi, illetve egyéb polgári jogi feladat is. Tavaly az első feladat például arról szólt, hogy egy idősebb úr, aki elhatározta, hogy meg szeretne tanulni táncolni, elment egy tánciskolába, ami úgy hirdette magát, hogy “itt csak a botlábúak nem tanulnak meg táncolni”. Az úr kifizetett egy csomó pénzt, eljárt az összes különórára, elvégezte a tanfolyamot, és gondolta, hogy itt a lehetőség, hogy ezt a tudást felhasználva hölgyekkel ismerkedjen. Sikerült is eljegyeznie egy hölgyet, viszont amikor elmentek táncolni, kiderült, hogy az úr egyáltalán nem tud táncolni, és egy félresikerült lépéssel véletlenül eltörte a hölgy lábát. Igazából az volt a jogeset lényege, hogy az úr a tánciskolával szemben szeretett volna fellépni, és követelni vissza a tandíjat.

Az A oldalnak az volt a feladata, hogy érveljen az úr mellett, hogy miért jogos ez a követelése, a B oldalnak pedig az iskola mellett kellett érvelnie, hogy miért nem jogos ez a követelés.

Ami a zsűrit illeti, ők döntik el, hogy ki jut tovább a következő fordulóba – „bíróként” nem is funkcionálnak, tehát aktívan nem vesznek részt a verseny menetében?

Így van, a zsűri nem szólal meg az egész folyamat során, hagyják, hogy a két oldal érveljen. Egyedül azt jelzik, hogy mennyi idő van hátra. Ettől függetlenül, ha valakit érdekel, hogy milyen teljesítményt nyújtott, minden forduló után oda lehet menni a zsűrihez, és meg lehet kérdezni, hogy egyébként ők mit gondolnak a jogesetről, mi alapján jutott tovább vagy nem jutott tovább a versenyző. Tehát egy ilyenfajta visszajelzésre van lehetőség.

Mennyire érezted nehéznek a versenyt?

A feladatok nem könnyűek, de az a jó bennük, hogy jellemzően egyiknek sincs egyértelműen helyes megoldása. Ami a versenyzőkön lévő nyomást illeti, szerintem ez változó volt. Az első feladatnál nagyobb nyomást éreztem, a második feladatnál már kisebbet, ott úgy voltam vele, hogy ez inkább egy játékos feladat. Aztán a második nap, amikor volt az elődöntő, illetve a bronzmeccs, akkor szerintem ismét jobban izgultam. Főleg a bronzmeccsen, hiszen ott már egy nagyobb közönség gyűlt össze.

Kik alkották a közönséget?

Sokan kapnak meghívást a döntőre, illetve a bronzmeccsre, illetve nyilván a Bird & Bird-ből a kollégák is jönnek szép számmal. De én úgy emlékszem, hogy alapvetően ez egy nyilvános esemény, amennyire én tudom, bárki jöhet, akit érdekel a verseny.

A feladatmegoldásra kanyarodva, neked kellett használnod az angol nyelvtudásod, vagy esetleg más nyelvtudásod a verseny során, vagy a magyar nyelv ismerete elegendőnek bizonyult?

A magyar jog alapján kell a jogeseteket megoldani, tehát külföldi jogot nem kell használni, és igazából nem kellett idegen nyelvet sem használni a jogesetek megoldásához. Nem teljesen kizárt, hogy idén szükséges lesz, ezt még nem tudom, szerintem nem valószínű. De az biztos, hogy amikor én versenyeztem, akkor erre nem volt még szükség.

A versenynek melyik pillanata a legemlékezetesebb? Mit emelnél ki most, 1 éves távlatban?

Nagyon sok emlékezetes pillanat volt. Talán az egyik legmeglepőbb, illetve felemelő pillanat volt, amikor az első nap végén mondták, hogy bejutottam az elődöntőbe. Őszintén szólva, nem gondoltam, hogy odáig egyáltalán eljutok. Ahogy korábban mondtam, úgy jelentkeztem erre a versenyre, mint egy utolsó lehetőség, hogy egy ilyen rendezvényen megmérettessem magam, és ezért kicsit szürreális volt, hogy továbbjutottam. Illetve amire nagyon emlékszem még, az az első feladat, és az, hogy milyen érzés volt belépni a terembe a zsűri elé. Azon gondolkodni, hogy vajon mit látnak ők maguk előtt, mik lehetnek az értékelési szempontok, vajon mit gondolnak majd rólunk.

Említetted, hogy ötödévesként jelentkeztél. Mit gondolsz utólag, melyik évtől érdemes jelentkezni? Egy első- vagy másodévesnek lehet esélye?

Én utólag egy kicsit megbántam, hogy nem első- vagy másodévesként jelentkeztem, hiszen a beugró megszűri a jelentkezőket.

Emiatt pedig szerintem attól nem kell félni, hogy aki itt továbbjutott a beugrón, az ne tudna megfelelni a szóbeli fordulókon felmerülő feladatoknak.

Nyilván vannak olyan jogterületek, amelyeket az ember csak később ismer meg, de például az előző évben a negyedik helyezett a versenyen való részvételkor még nem tanult társasági jogot,  tehát szerintem nem akadály már egy első vagy másodévesnek sem, hogy jelentkezzen a versenyre. Emlékszem, hogy a szóbeli fordulón talán a legjobb nyolc közé jutott is olyan, aki másodéves volt csak.

Többször van lehetőség jelentkezni?

Persze, igen. Az irodából egy másik ügyvédjelölt kétszer is volt a versenyen, és második alkalommal megnyerte.

Mi az a tapasztalat, készség, amit úgy érzel, hogy a verseny által szereztél meg?

Úgy érzem, hogy nagyon sokat segített ez az érvelési verseny az érvelési képességeimen. Ezt is el kell sajátítani, és minél többet csinálja az ember, annál jobb lesz benne, és szerintem a verseny egy kiváló alkalom volt, hogy ebben fejlődjek.

Ez a verseny sokat számított abban, hogy végül az ügyvédjelölti pálya felé vetted az irányt, vagy egyébként is az volt a terved, hogy majd jelöltként folytatod az egyetem után?

Alapvetően ügyvédjelölt vagy bírósági fogalmazó szerettem volna lenni, de ahogy közeledtem a záróvizsgák felé, egyre inkább úgy éreztem, hogy inkább jelölt szeretné lenni, és ezért is tartom magam nagyon szerencsésnek ezzel a versennyel, mert így ismertem meg a Bird & Bird-öt. Ha ez a verseny nem lett volna, lehet, hogy nem keresem fel őket, illetve valószínűleg ők sem kerestek volna fel engem, tehát ez mindenképpen egy nagyon szerencsés dolog volt.

Ahogy vége lett a versenynek, rögtön kaptál ajánlatot?

Nem rögtön. Ha jól emlékszem, a verseny április közepén volt, akkor volt az első záróvizsgám is. Azt hiszem júliusban keresett meg az egyik ügyvéd az irodából, hogy jelentkezhetnék, ha gondolom. Innentől jutottunk el oda, hogy beküldtem az önéletrajzomat, elmentem két interjúra, és azóta is a csapatot erősítem.

Zárásként pedig, milyen tanácsokat adnál azoknak, akik most akarnak indulni?

Azt, hogy nem kell túlságosan izgulni, a cél az az, hogy ez egy alapvetően inkább játékos verseny legyen. Nyilván az emberen nagy a nyomás, amikor egy számára ismeretlen zsűri előtt kell, hogy szerepeljen, de alapvetően érdemes ezt egy játékként felfogni, és élvezni. Szerintem nagyon élvezetes verseny, és ezért is javaslom mindenkinek, akinek csak tudom, hogy jelentkezzen. Készülést különösebben nem igényel, illetve nem nagyon lehet rá célzottan készülni szerintem. Miután megkapták a versenyzők a jogesetet, van egy órájuk kidolgozni az álláspontjukat, ez alatt használhatnak mindent – nyilván külső segítséget nem – de használhatják a jogszabályokat, kapnak Jogtár hozzáférést, olvashatnak szakcikkeket, bírósági döntéseket. Abban az egy órában szerintem amire fel kell készülni, arra fel lehet.

Felkeltette érdeklődésedet a verseny?
Szeretnéd magadat igazi kihívások elé állítani?
Jelentkezz az idei Nagy László Magánjogi Érvelési Versenyre április 5. éjfélig!

***

Ha nem szeretnél lemaradni a további írásainkról, kövesd az Arsbonit a Facebookon. Videós tartalmainkért pedig látogass el a Youtube csatornánkra.