„A gyors reakció a minőségi munka mellett a legfontosabb erény az ügyfelek szemében”

Középiskolai barátsággal kezdődött, nemzetközi ügyfélkörrel rendelkező ügyvédi irodává nőtte ki magát. Az act Bán és Karika Ügyvédi Társulás egyik névadó partnerével, Karika Mártonnal a közös baráti vállalkozás és a kisebb ügyvédi irodák előnyeiről, az ügyvédjelöltek márkaépítéséről és Bachról beszélgettünk. Interjú.

Az iroda másik névadó partnerével, Bán Gergellyel középiskolai barátok voltatok, majd együtt kezdtétek a jogot a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen. Te miért ezt a pályát választottad?

Nem készültem gyerekkorom óta jogásznak, inkább az a típus voltam, akit középiskolában a magyar és a történelem érdekelt, a jogi egyetemi felvételihez pedig erre a kettőre volt szükség, ezért választottam. A családomban senki sem foglalkozott joggal, így eleinte nem tudtam, mire számítsak, de azonnal megszerettem, a jelölti évek alatt pedig teljesen biztos lettem benne, hogy jó döntést hoztam.

Hol töltötted a jelölti éveidet, és mit szerettél leginkább ebben az időszakban?

Egy viszonylag kicsi, magánszemély, kkv és önkormányzati ügyfeleket kiszolgáló ügyvédi irodánál kezdtem a pályafutásom, és azt szerettem benne, hogy azonnal bedobtak a mélyvízbe. Számos jogterülettel és sokféle feladattal találkoztam, sokszor egy napon belül írtam keresetlevelet, készítettem jogi összefoglalót és szerkesztettem szerződést a legkülönfélébb ügyekben. A munka így sosem vált unalmassá, és szakmailag is rengeteget fejlődtem a jelölti éveim alatt.

Gergellyel az egyetem után rövid időre elváltak útjaitok, ő nemzetközi ügyvédi irodákban szerzett tapasztalatot. Hogy jött a társulás ötlete?

Ebben az időben is folyamatosan tartottuk a kapcsolatot, az iroda alapítása viszont emellett a csillagok szerencsés együttállásának is köszönhető. Én a jelölti időszak után szinte azonnal önálló praxisba kezdtem, ami hirtelen olyan gyors fejlődésnek indult, hogy hamar felvetődött bennem, társulni kellene valakivel. Ugyanebben az időben Gergely pedig az önállósodáson gondolkodott, így adta magát a lehetőség, hogy közösen alapítsunk irodát.

Sosem nyomta rá a bélyegét a barátságotokra, hogy üzlettársak is lettetek?

Ez mindig inkább könnyítette a munkát. Az együttműködésünk kölcsönös bizalmon alapszik, legyen szó akár üzletről, akár belső pénzügyi megállapodásokról. Talán a régre visszanyúló barátságnak köszönhetően szinte csak egymás szemébe nézünk, és tudjuk, mit gondol a másik.

Tagjai vagytok az act legal nemzetközi ügyvédi irodai hálózatnak is. Ez milyen együttműködést jelent a mindennapokban?

A csatlakozás dupla előnyt jelent, egyrészt az irodára, másrészt az ügyfeleinkre nézve. Az ügyfelek örülnek, ha területileg is széleskörű szolgáltatást tudunk nyújtani, ugyanis ha egy ügynek külföldi vonatkozása is van, bevonjuk a partnerirodákat. Számunkra is előnyös, hiszen így több megbízást kapunk nemzetközi ügyfelektől, valamint adott esetben mi is segítünk más partnerirodáknak, ha ők találkoznak magyar vonatkozású üggyel.

Ha már a nemzetközi ügyfeleknél tartunk, mit gondolsz, a nagy presztízsű ügyfeleknek miért érdemes inkább titeket választaniuk, mint mondjuk egy Big4-t vagy nagyobb nemzetközi ügyvédi irodát?

Amellett, hogy természetesen elismerjük a nagy irodák előnyeit és professzionalizmusát, úgy gondolom, mellettünk szólhat, hogy ugyanolyan precizitással és hasonlóan magas színvonalon dolgozunk, de kedvezőbb díjstruktúrával. Másrészt a kiszolgálás nálunk egy fokkal közvetlenebb és talán egy kicsit gyorsabb is. A gyors reakció a minőségi munka mellett a legfontosabb erény az ügyfelek szemében.

Gondolom, ezáltal rengeteg komoly ügyet tudnál felsorakoztatni a praxisodból. Elmesélnél egyet, amelyikre kifejezetten büszke vagy?

Az egyik kártalanítási esetünkben magánszemélyeket képviseltünk egy önkormányzattal szemben, amely bármit kértünk, nagyon elutasító hozzáállást tanúsított. A Kúriáig ment az ügy, és egyrészt azért volt különösen emlékezetes, mert nagy összeg forgott kockán, másrészt felépítettünk egy jogi érvelést, amihez annak ellenére végig tartottuk magunkat, hogy a közigazgatási szerv sem fogadta el, és az alsóbb fokú bíróságok is ellenünk ítéltek. Végül a Kúria nekünk adott igazat, így bebizonyosodott, jól tettük, hogy kitartottunk.

Térjünk át egy kicsit a jelöltekre. Nekik miért érheti meg inkább titeket választani, mint egy Big4-t vagy nagy nemzetközi irodát?

Több érv is szólhat mellettünk. Az egyik pont az, amit én is átéltem jelöltként, hogy több területtel foglalkozhatnak, ezáltal szélesebb tudásbázisra tehetnek szert, nem csak egy területen mélyedhetnek el. Azonnal, akár az első naptól bevonjuk őket az érdemi munkavégzésbe, és az ügyfelekkel is kapcsolatba kerülhetnek, az idősebb kollegákkal együtt az elejétől részt vehetnek az ügyfélmeetingeken. Szempont lehet az is, hogy mivel az asszisztenciával együtt tizenöten vagyunk, mindenki ismer mindenkit, így jó kollegiális, akár baráti kapcsolatok alakulhatnak ki, és minden nap kellemes légkörbe jövünk dolgozni. Ezen felül marketingtevékenységet folytatunk, ami gyakran szakcikkek írását és sajtómegjelenéseket jelent. Az összeállításukba bevonjuk a jelölteket, a cikkeknél névvel, szerzőként szerepelnek, ezáltal saját szakmai brandjüket is építhetik. Végül nem feledkezhetünk meg arról sem, hogy az act legalnek köszönhetően külföldi irodákban tölthetnek néhány hónapot szakmai gyakorlaton. Erre volt már két példa, és örömmel mondhatom, mindkét alkalommal aktívan bevonták a jelöltjeinket a munkavégzésbe, így érdemi tapasztalatra tehettek szert.

Mennyire terveztek hosszútávra a jelöltekkel, gyakornokokkal?

Az a célunk, hogy ha valaki beválik, és ő is jól érzi magát, akkor minél tovább maradjon velünk. Nem egyszer fordult már elő, hogy valaki a gyakornoki évei után maradt jelöltnek, vagy a jelölti évei után ügyvédként folytatta a munkát nálunk. Egyrészt mi is sokat profitálunk a gyakornokok és a jelöltek munkájából, másrészt nagy energiát fektetünk abba, hogy megtanítsuk nekik, amit tudunk, így természetesen nekünk is érdekünk, hogy együtt folytassuk tovább.

Ha hosszútávra terveztek, biztosan alaposan megszűritek a jelentkezőket. Hogy néz ki a felvételi folyamat?

A felvételi kétkörös. A jelentkezők először tesztet írnak, ami a jogi tudásukat térképezi fel. Arra vagyunk kíváncsiak, tisztában vannak-e az alapfogalmakkal, illetve van egy fordítás és egy fogalmazási készségeket felmérő feladat. Ha az eredmény bizakodásra ad okot, visszahívjuk a jelentkezőt személyes interjúra. Itt már nem foglalkozunk jogi kérdésekkel, ez alapvetően szimpátiainterjú, ha rokonszenvesnek találjuk az illetőt, ajánlatot teszünk.

A piacon erős németes irodaként ismernek titeket. A felvételinél elvárt a német – vagy az angolon felül bármilyen más – nyelvtudás?

Nem kifejezetten elvárás, egy álláshirdetésben inkább az „előnyt jelent” kategóriába kerül. Teljesen jól el lehet nálunk boldogulni erős angol nyelvtudással, de most úgy alakult, hogy majdnem mindenki tud németül is dolgozni. Persze a német és osztrák ügyfeleket örömmel tölti el, ha németül tudunk nekik okiratot szerkeszteni, ezért ha a felvételinél két jelentkező fej-fej mellett halad, és egyikük németül is jól beszél, valószínűleg mellette döntünk.

Népszerű téma manapság a work-life balance. Nálatok ez hogyan valósul meg?

Odafigyelünk erre a jelölteknél, és saját magunk esetében is. Egy hivatalnoki álláshoz képest többet dolgozunk, de az éjszakázást és a hétvégi munkavégzést nem várjuk el senkitől, önmagunktól sem. Bármennyire szeretem a jogi pályát, nem áll mindenek felett, törekszem rá, hogy legyen kiegyensúlyozott magán- és családi életem.

Mivel szoktál kikapcsolódni egy hosszú nap vagy nehéz hét után?

A zene fontos szerepet tölt be a magánéletemben, de szeretek még sportolni, különösen a biciklitúrákat. Nagy zongora- és Bach-rajongó vagyok, néha zongorázom otthon, illetve gyakran járunk hangversenyekre. Ma este is pont egy koncertre megyünk a Müpába.

***

Ha nem szeretnél lemaradni a további írásainkról, kövesd az Arsbonit a Facebookon. Videós tartalmainkért pedig látogass el a Youtube csatornánkra.