Kalózkodó trükkmesterek a neten

E dolgozat a Bird & Bird, az Új Jogtár és az Arsboni által meghirdetett 2018. évi Cikkíró Pályázat keretében született.
Szerző: Bőhm Zsuzsanna

A BitTorrent vonzásában
USA Vs. Hungary

Az Amerikai Egyesült Államokban, szinte minden térségben büntetendő a kalózkodás, de nemcsak erre a területre vonatkoznak a szigorúbb szabályozások, és szankciók. A magyar törvények hatálya alól mentesülnek, mindazok, akik a különböző letöltő oldalakon moziba kerülésük után nem sokkal, filmeket töltenek le kizárólag saját használatra. Ezek a jó szándékú, de a szerzői jogot megsértő kis kalózok a pályán, igen sokat ártanak a szerzőknek, készítőknek, valamint minden alkotónak, aki munkájával hozzájárult egy film, vagy éppen zene elkészüléséhez.

Legális a BitTorrent? Vagy most épp bűnözök? Hogy is van ez?

A közvélemény által a köztudatban egyértelműen az a felvetés a helytálló a magyar törvények keretein belül, hogy a BitTorrent és minden más fájlcserélő hálózat illegális. Ez az esetek döntő többségében az ASVA és a BSA reklámhadjáratainak köszönhető, amiben „Illegális letöltés” szerepel.

Na de nézzük a valóságot, egy neves szakértő szemével!
Ormos László ügyvéd ekképpen fogalmazza meg és foglalja össze röviden, tömören a lényeget:
”Függetlenül a forrás legalitásától a lefele irányuló, magáncélú másolás keretében végzett letöltés az legális.”

Legalitás illetve illegalitás tisztázása

Tehát Magyarországon, valamint a világ számos pontján nem illegális a letöltés, azonban van még rengeteg tisztázatlan kérdés. Annak ellenére, hogy a BitTorent nem minősül illegálisnak, működését tekintve mégis az, ugyanis a feltöltés már bűncselekmény, ami a BitTorrent- protokoll jóvoltából automatikusan bekövetkezik, ugyanis azzal, hogy letöltünk egy adott zenét, könyvet, vagy épp filmalkotást, a rendszer azt vissza is tölti, azaz fel is töltünk ezen lépésünkkel.

A BitTorrent-protokoll

Ezeket a rendkívül összetett kérdéseket boncolgatva, arra is van lehetőségünk, hogy a BitTorrent-protokollt kijátsszuk. Mivel azt mindannyian tudjuk, hogy nem minden peer magyar állampolgár, így rájuk már egészen más jogszabályok vonatkoznak. Tehát a jogrendszer kissé „öngyilkos” módon viselkedik ebben a helyzetben, ugyanis bizonyos módon mégiscsak kedvez a fájlcserélők számára.
Hátrébb az agarakkal! Fő az elővigyázatosság!
Azonban azt nem jelenthetjük ki, hogy ezentúl, bátran töltsünk le mindent a torrent segítségével, ugyanis így is követhetünk el bűncselekményt. Ha jól belegondolunk, akkor vannak olyan előadók, szerzők, akik jócskán megérdemlik a pénzt elvégzett munkájukért cserébe.

Gondoljunk azon híres vagy éppen mi általunk kedvelt előadók elvégzett munkájára, valamint költségeire, amit mi kalóz tevékenységünkkel szétrombolunk, pont, mint Jack Sparrow, a valódi, a Karib tenger kalózaiban. Itt a művészek az áldozatok, mi pedig tőrt döfünk a szívükbe, azáltal, hogy tönkretesszük a munkájukat, mellyel amellett, hogy gazdagodásuk is egy fontos mozgatórugója a tevékenységüknek, nemcsak a várt pénzösszeget vesszük ki zsebükből, hanem ellopjuk tőlük a művészet adta önzetlen tevékenységüket is, mellyel rajongóiknak szeretnének örömet okozni.

A szépség, amit egy valódi cd vagy dvd ad számunkra

Sok olyan dolog van, amit letölthetünk az internetről, és meghallgatva, megnézve ad egyfajta élményt, azonban mindez közel sem ér fel azzal, amikor elmegyünk egy üzletbe, ahol a dvd vagy cd, original csomagolásban, egy szépen kidolgozott tokban, nyomatott címkével van ellátva.
Ez esetben, minden együtt van ahhoz, hogy fokozza a látvány által nyújtotta élményt, hatva a szépérzékünkre.
Minden egy helyen fellelhető, így kedvező a helyzet

Az is tény, hogy számos olyan dolog is van, amit hiába keresünk sok helyen, mégsem találjuk meg azt. Mivel a BitTorrenten könnyedén fellelhető, már nem gondolkozunk azon, hogy letöltsük-e vagy sem. Fontos, hogy könnyen hozzáférhessünk az oktatáshoz, szórakozáshoz, zenehallgatáshoz szükséges programokhoz, vagy éppen főzéshez-sütéshez szükséges e-book-okhoz.

A tanulási nehézséggel küzdők számára nagy előny a torrent oldal, hiszen bármilyen segédanyagot fellelhetnek azon. Azok, akik éppen nyelvet tanulnak, akár idegen nyelvet, vagy épp érettségire készülnek, szintén hasznos anyagokhoz férhetnek hozzá, ami segíti őket abban, hogy céljaikat könnyedén érjék el.

Mi a teendő, ha valaki árulja, feltölti, sokszorosítja a letöltött zenei anyagot? Milyen szankciókkal sújtható, ha még fiatalkorú?
Történetünk főszereplője, egy kamasz fiú, aki kedvenc bandája cd-jét letölti a BitTorrentről, majd azt meg is osztja Instagram oldalán a követőivel, valamint barátaival is. Vajon mit mond a törvény abban az esetben, ha a letöltött anyagot sokszorosítjuk és további személyek számára is, hozzáférhetővé tesszük?

A kamasz fiú, aki épphogy betöltötte a 17. életévét, azaz a törvény szerint, már büntethető, valószínűleg a sokszorosítással, valamint a megosztással bűncselekményt követett el. Amellett, hogy feltöltötte az Instagram, valamint Facebook-oldalára, le is másolta, készített hozzá elegáns tokot, borítót és árulta az interneten, valamint az iskolában. Amikor tanárai felfigyeltek az esetre, rögtön értesítették a hatóságokat, akik nem bántak kesztyűs kézzel az ifjú bűnelkövetővel.

A büntetőeljárás és a tárgya

„A büntetőeljárásban arról folytatnak bizonyítást, gyűjtenek adatokat és arról döntenek, történt-e bűncselekmény, és ha igen, ki követte el, meg kell-e őt büntetni, vagy kell-e vele szemben intézkedést alkalmazni. A büntetőeljárásnak ilyen értelemben a tárgya valamilyen bűncselekmény.
A büntetőeljárás más peres eljárásokhoz többek között abban hasonlít, hogy itt is folyik bizonyítás, a bíróság előtt két ellentétes pozíciót képviselő fél lép fel, a bíróság ítéletet hoz, ami ellen helye van fellebbezésnek vagy más jogorvoslatnak.

A büntetőeljárás azonban két sajátosságával lényegesen eltér más jogi peres eljárásoktól, nevezetesen azzal, hogy a bírósági eljárási szakaszt megelőzi a nyomozás vagy a vizsgálat, és hogy a büntetőeljárásban a hatóságok, illetve a bíróság kényszerítő eszközök széles skálájának alkalmazására jogosult”.

Büntetőeljárás fiatalkorú esetében:

„A 2012. évi C. törvény gyermekkort cselekmény büntetendőségét és az elkövető büntethetőségét kizáró vagy korlátozó okok közé sorolja. Ezen okok felmerülése esetén a büntetőjogi felelősség az elkövetéskor fennálló körülményekre tekintettel kizárt, vagy korlátozott, azaz a bűncselekmény valamelyik fogalmi eleme – tényállásszerűség, társadalomra veszélyesség, vagy bűnösség – hiányzik”.
„A törvény főszabályként a 14. életév betöltését teszi meg a büntethetőség korhatárának. A törvényhez fűzött indokolás szerint „napjainkban a gyermekek biológiai fejlődése felgyorsult, a gyermekek korábban érnek, az információs forradalom következtében a kiskorúakat már tizennegyedik életévüket megelőző életszakaszukban elérik a társadalom olyan különféle hatásai, amelyektől a korábbi időkben védve voltak”.

„A jogalkotó álláspontja szerint az érintett korcsoportban egyre gyakoribb az erőszakos érdekérvényesítés, a kirívóan agresszív módon megnyilvánuló fiatalkorúak vonatkozásában pedig elő kell segíteni a társadalomba való visszailleszkedés lehetőségét, valamint a törvénytisztelő életmód elsajátítását. Ebben a körben a jogalkotó a büntetőjog eszközeinek igénybevételét mindenképpen szükségesnek ítéli a speciális prevenció megvalósulása érdekében”. „Azonban bizonyos bűncselekmények tekintetében, a bűncselekmény következményeinek felismeréséhez szükséges belátás megléte esetén a tizenkettedik életév betöltéséhez köti a büntethetőséget”. Az Új Btk. 16. §- a szerint ugyanis:

„Nem büntethető, aki a büntetendő cselekmény elkövetésekor a tizennegyedik életévét nem töltötte be, kivéve az emberölés [160. § (1)-(2) bekezdés], az erős felindulásban elkövetett emberölés (161. §), a testi sértés [164. § (8) bekezdés], a rablás [365. § (1)-(4) bekezdés] és a kifosztás [366. § (2)-(3) bekezdés] elkövetőjét, ha a bűncselekmény elkövetésekor a tizenkettedik életévét betöltötte, és az elkövetéskor rendelkezett a bűncselekmény következményeinek felismeréséhez szükséges belátással.” Ebben az esetben a büntethetőség tehát a belátási képesség vizsgálatához kötött”.

Rajongók és követőik

Az manapság teljesen magától értetetődő, hogy egy hírességnek van egy adott rajongói köre, és számos követője, azonban a mostani fiatalok, főként a tinédzserek is fontosnak tartják, hogy a Twitteren, a Facebook-on, valamint az Instán egyre többen kövessék napi tevékenységüket. Vannak olyan fiatal lányok, akik például a mostanában népszerű tini sztárok autogramjáért órákat ácsorognak, hogy megszerezzék azt.

Ilyen sztár például az USA-ban Justin Bieber, még nálunk Hiro, a COD ( Children Of Distance), Essem, illetve a fiatal lányok még rajonganak egyéb más celebekért is, köztük Hódi Pameláért, az ÉNB ( Éjjel-Nappal Budapest) sztárjaiért, illetve az általunk nem ismert hirtelen feltűnő, de pillatanok alatt feledésbe merülő celebekkel. Gondoljunk csak a Balaton Sound-on ismertté vált fiatal, izmait és nem létező hangját villogtató srácra, akinek ma már a nevét sem tudjuk.

Film fanatikusok és zenerajongók a torrenten

Sokan sokféle célra használják a Bittorentet. Vannak olyan film fanatikusok, akik napi szinten töltik le, valamint fel az újdonságokat. A letöltők saját szórakoztatásukra és örömükre teszik mindezt, még a feltöltők másokat akarnak meglepni egy- egy mozi újdonsággal.
Azon fiatalok, akik megszállott zene vagy épp egy adott énekes, vagy banda rajongói követhetik munkásságukat a Youtube-on, de ha ehhez nincs elég türelmük, akkor nem kell várni, hanem meg lehet azt szerezni illegális úton is, valamely torrent segítségével.

Persze vannak olyan fiatalok, akik nem huligánkodnak a neten, hanem a jól ismert zenehallgatós Androidos alkalmazásokat, illetve a már említett Youtube-ot használják, ahonnan szintén néha a szerzői jogok megsértése miatt levesznek bizonyos filmeket, azonban ez a zeneszámokra nem vonatkozik, főként, ha azt az együttes vagy énekes saját csatornáján keresztül osztotta meg rajongóival.

A fizikai kalózkodás nem csökken

Becslések szerint szerte a világban elszaporodtak a másolt hanglemezek. Úgy tudni, hogy minden harmadik megvásárolt hanglemez csupán egy illegálisan másolt példány, azaz selejtnek minősülő a valódit meg sem közelítő értéktelen tárgy. 2005-ben az összes olyan CD, amely gazdára talált (legális vagy sem) 37%-a volt kalóz – ez pedig hozzávetőlegesen 1,2 milliárd hamis lemezt jelent.

A kalózkiadványok nagy részét általában CD-R lemezekre másolják olyan nagy hatékonyságú CD-írókkal, kis kereskedelmi “laborokban”, melyek erre alkalmasak. A komolyabb zenei DVD-k illegális másolása sajnos szintén radikálisan növekszik, amely számos piacon befolyásolja az ilyen formátum terjedését is. Ugyanakkor még máig vitatott kérdés, hogy pontosan mi az, ami bűncselekménynek, és mi az, ami csupán szabálysértésnek minősül.

A 2005-ös esztendőben Magyarországon közel 5 millió darab legális hanghordozót adtak el. Ezzel szemben pedig legálisan körülbelül 33.6 millió üreshordozó került forgalomba. A GFK egy ismert felmérése szerint a 33.6 millió darabból 18.3 millió hordozóra zenét írtak, míg kb. 9.5 millióra filmet, ami azt is bizonyítja egyben, hogy a zeneipart jobban károsítja a kalózkodás, mint a filmipart.

Az IFPI válasza

Az IFPI nagyjából 78 lemezgyártósort állított le, melyeknek a kapacitása 340 millió darabra tehető, valamint mintegy 40 ezer CD-írót is lefoglaltak. Jó hír az előadók és a becsületes fogyasztók számára, hogy minden régióban jelentősen nőtt a sikeres akciók száma, így talán valamivel sikerült visszaszorítani az ilyen és ehhez hasonló bűncselekmények számát, ha csak ideig-óráig is.

Magyarországon az erre szakosodott hatóságok által, együttműködve a jogvédő szervezetekkel közel 1.3 millió darab illegálisan forgalomba hozott üreshordozót foglaltak le, illetve több ezer rendőrségi eljárás indult a szerzői jogok megsértése miatt, ami már bűncselekménynek minősül a magyar jogrendszerben is.
Illegális weboldalak

A kevésbé ismert, inkább hackerek által látogatott weboldak számos lehetőséget kínálnak a kalózkodásra, melyről több esetben is beszélhetünk. Az
esetben, ha a zeneszámokat illegálisan letöltik vagy továbbítják az már kalózkodásnak minősül.
Több olyan weboldal is létezik már a szemfülesek számára, amelyen rengeteg zenét tárolnak, azonban semmilyen jellegű másolásra, illetve interneten keresztül történő továbbításra már nem rendelkeznek engedéllyel. Az említett illegális, illetve kevésbé ismert honlapokon azonban általában mégis ingyen vagy nagyon olcsón juthatunk hozzá bármilyen jellegű zenéhez, mivel az oldal üzemeltetői, nem fizetik meg sem az előadói, sem pedig a szerzői jogdíjakat.

Az ilyen fajta internetes kalózkodás legfőképpen azokban az országokban van jelen, ahol a szerzői jogdíjakat nem tudják eléggé hatékony módon behajtani, vagy a törvény megengedőbb velük szemben. Magyarországon a 200-ös év folyamán mintegy ezer, jogvédett tartalmakat illegálisan elérhetővé tévő weboldal bezárását kezdeményezték az erre szakosodott jogvédő szervezetek.

Az internetes kalózkodás egyéb formái

Az FTP (file transfer protocol) egy olyan oldal, amely az internetes kalózkodás egyik leghagyományosabb formája és módj, ugyanis tipikusan ez az első hely, ahol az új kiadványok kalózmásolatai is feltűnnek beszéljünk a világ bármely szögletéről. A felhasználók az ilyen jellegű, FTP oldalakon a társadalom tagjai közül sok ezer ember számára teszik elérhetővé a zenei vagy egyéb fájlokat, így azok letölthetőek az adott szervergéprõl.

A LAN, azaz local area network alapú fájlcserét azon felhasználók használják, akik valamely lokális hálózaton keresztül össze vannak kapcsolódva egymással. Ez leginkább egyetemi, kollégiumi, illetve munkahelyi hálózatokra jellemző. Ez a hálózat, sajnos óriási mennyiségű illegális zenét, filmet és egyéb tartalom továbbítását teszi lehetővé.

Az USA-ban már annyit fejlődött a technika, hogy vannak olyan eszközeik, melyekkel hamarosan arra is képesek lesznek a zene- és filmiparral együttműködve, hogy olyan programokat telepítsenek a számítógépekre, melyek kiszűrik, valamint csökkentik az effajta visszaéléseket.
Az úgynvezett audio streamek illegális lementése,azaz a digital stream ripping is komoly fenyegetést jelenthet a lemezkiadók bevételeit tekintve, ugyanis a stream zenét tárolhatóvá teszi a felhasználó winchesterén annak előadójával, címével ellátva, és arra szolgál, hogy helyettesítse a hivatalos kiadvány megvásárlását, ami hatalmas bevételkiesés a profi cégek, producerek, valamint az előadók számára a zeneiparban.

A 21. században a modern bűnelkövetés egyik módszere, az okostelefon segítségével történik, azaz a mobilzenei kalózkodás egyre nagyobb teret hódít, hiszen a mobiltelefonok ma már mind alkalmasak arra, hogy ingyen jussunk zenéhez például a jól ismert Bluetooth-on keresztül. Ezzel az újszerű megoldással telefonról vagy memóriakártyáról is közvetlenül a felhasználó telefonjára másolható az illegális zenei vagy egyéb más tartalom is akár.

Mi lehet a megoldás?

Ahogy a világ, valamint a társadalmi struktúra fejlődik, úgy a legális digitális zenei üzletág is dinamikusan növekszik, és különböző csatornákon, online vagy mobileszközökön keresztül kínálja a zenét az arra fogékony felhasználóknak. Ennek a piacnak is a legnagyobb ellensége a kalózkodás, ám a zeneipar is több eszközzel igyekszik visszaszorítani ezt a jelenséget.

Új, törvényes szolgáltatások nyújtása:

Az online kalózkodás visszaszorításában az egyik kulcsfontosságú tényező, hogy a lemezkiadó vállalatok, a mostaninál is szélesebb katalóguskínálattal jelentkezzenek. 2005-ben ennek a gyorsan növekvő, fejlődő piacnak a nagysága közel 1,1 milliárd dollárt tett ki. Mára már a mintegy 360 legális digitális zenei szolgáltatáson keresztül több mint 3 millió dalt lehet letölteni a világ 40 országában.

Jogi útra terelés:

„A lemezipar lépéseket tett az illegális szolgáltatások és P2P hálózatok ellen, hogy a törvényes piac zavartalanul növekedhessen. Az Egyesült Államokon kívül 17 országban indítottak eljárást a törvénybe ütköző fájlcserélő rendszerek működtetői ellen: 2006 áprilisában jelentették be, hogy közel 2000 esetben folyik vizsgálat”.

Források, felhasznált irodalom
http://www.mahasz.hu/hirek&hir=226, https://jogaszvilag.hu/rovatok/szakma/az-eletkor-jelentosege-a-buntetojogban

file:///D:/Chrome/2011_0001_520_buntetoeljarasi_jog.pdf, http://utorrent.hu/a-torrent-jogallasarol

Tetszett a cikk? Szavazz rá a lenti alkalmazásban!

[shortstack smart_url='[shortstack smart_url=’https://1.shortstack.com/pJ14Jh’ responsive=’true’ autoscroll_p=’true’]

***

Ha nem szeretnél lemaradni a további írásainkról, kövesd az Arsbonit a Facebookon. Videós tartalmainkért pedig látogass el a Youtube csatornánkra.

MEGOSZTÁS