Kiberbűnözés, korrupció és pénzmosás elleni, LL.M. szintű szakjogász képzés indult

2020 szeptemberében új, angol nyelvű, két féléves szakjogász képzés indult el a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Karán, a Deák Ferenc Továbbképző Intézet szervezésében: a „Kiberbűnözés, korrupció és pénzmosás elleni szakjogász” képzés jogász oklevéllel rendelkező hazai és külföldi hallgatók számára kínál különleges tudásanyagot, nyelvi képességeket és LL.M. oklevelet. 

A képzés szakfelelősét, Prof. Dr. Barabás Andrea Tündét kérdeztük.

Miért volt szükséges, hogy létrejöjjön ez a képzés?

A „Kiberbűnözés, korrupció és pénzmosás elleni szakjogász” képzést, amelynek a Pázmány Péter Katolikus Egyetem jogi kara ad teret, fontos új kezdeményezésnek tartom. Egy ilyen speciális területre fókuszáló, a gyakorlatot és az elméletet ötvöző szakirányú továbbképzés mindenképpen egyedülálló, különösen úgy, hogy angol nyelven zajlik, tehát olyan tudást és egyszersmind szaknyelvi bázist is ad a szak elvégzőinek, amit itthon és nemzetközi színtéren is kiválóan tudnak alkalmazni.

Kettős igény nyomán jött létre a képzés: egyrészt külföldi hallgatók is szívesen tanulnak hazánkban ezekről az európai jogrendszert érintő kérdésekről, másrészt – amint az első év tapasztalatai alapján világossá vált – jelentős hazai érdeklődés is kialakult a területek iránt. Habár igen speciális területekről beszélünk, úgy tűnik, hogy olyan tudásanyagot sikerült felkínálnunk, ami a hazai hallgatók számára is vonzó. Mindemellett pedig a hazai intézményrendszer részéről is érezhető volt az igény egy ilyen képzésre, tekintettel arra, hogy a rohamosan fejlődő technika vívmányai megjelennek a bűnözésben is, aminek következtében fontos a jogalkalmazók ismeretanyagának és felkészültségének folyamatos frissülése is.

A képzés megtervezése során milyen hangsúlyokra törekedtek?

Figyelembe kellett venni, hogy a külföldi és a magyar hallgatók számára is megfeleljen a képzés, ezért a tanrend több modulból épül fel: elérhető egy olyan alapozó modul, ami segíti a külföldiek (akár az Európán kívüliek) eligazodását a magyar és európai jogrendszerekben és a bűnügyi tudományok terén is, ezután folytatódik a képzés a valamennyi hallgatónak szóló három speciális modullal: a korrupcióról, a pénzmosásról és a kiberbűnözésről szóló tárgyakkal.

Hangsúlyos a képzésben az is, hogy az elméleti felkészítés mellett olyan tudásanyagot adjunk át, amely a gyakorló jogászok számára is azonnal használható. Ezért a képzés többek között az egyes eljárási szakaszokhoz kapcsolódó főbb mozzanatok, így például  a nyomozás egyes kérdéseire is nagy súlyt helyez. Ezt támogatja meg az oktatói gárda összetétele is: a tudományos életből, a kutatás világából érkező oktatóink mellett a napi munkájuk során speciálisan e területekkel foglalkozó, nagy tudású és nemzetközileg is elismert szakemberek is megtalálhatók itt, olyanok, akik kifejezetten gyakorlati szellemiségben képesek átadni a tudásanyagot. Aki tehát elvégzi a képzést, a megszerzett tudást a napi munkájában is képes lesz felhasználni.

Hasznosítható-e a képzés a nemzetközi színtéren?

A nemzetközi együttműködés kérdéseit a kezdetektől folyamatosan beépítettük az anyagba. Már az alapozó ismeretek moduljában is részletesen szerepelnek ezek az ismeretek, és azután valamennyi tantárgyat végigkíséri a nemzetközi kooperáció, a jogsegély stb. kérdésének tárgyalása. Mind a három modul – a korrupcióé, a pénzmosásé és a kiberbűnözésé is – tartalmazza az európai szinten használható nemzetközi együttműködésre vonatkozó ismereteket, kimondottan speciális területek, így például a pénzmosás felderítése, a korrupció vagy a kiberbűnözés nyomozása, a felderítés és bizonyítás terén is. Ez a megközelítés visszaköszön az oktatók személyében is: oktatóink egy része e nemzetközi viszonylatok szakemberének számít. A hallgatók tanulmányozni fogják az uniós bűnügyi együttműködési formákat, az európai büntetőjogot, az Eurojust és az Europol szerepét is, egyebek között.

Kinek ajánlja a képzést?

Egyértelműen ajánlom a képzést az érintett területeken dolgozó ügyészek, bírák, rendőrök számára. A „Kiberbűnözés, korrupció és pénzmosás elleni szakjogász” képzés akkor is hasznos tudást kínál számukra, ha napi gyakorlatuk már e területekhez köti őket, de akkor is, ha például további karrierjüket képzelik el nemzetközi színtéren, akár az Eurojuston vagy az Unió valamely más szervén belül.

Határozottan ajánlom továbbá a képzést azoknak is, akik szeretnék szakmai nyelvtudásukat bővíteni, miközben kapcsolatokat építhetnek ki a területen dolgozó jogalkalmazókkal és kutatókkal egyaránt.

De ennél tágabb kört is megszólíthat a képzés. Például azon nyitott szellemiségű, a külvilág iránt érdeklődő frissdiplomások számára, akik az igazságszolgáltatás bármilyen területén kívánnak elhelyezkedni, már pályájuk kezdetén előnyt jelenthet a nyelvi képességek megszerzése, a kapcsolatok kialakítása, a megszerzett tudásanyag.

A PPKE JÁK „Kiberbűnözés, korrupció és pénzmosás elleni szakjogász” LL.M. képzésének 2021. szeptemberében induló évfolyamába július 15-ig lehet jelentkezést beadni a Deák Ferenc Továbbképző Intézet weboldalán.

***

Ha nem szeretnél lemaradni a további írásainkról, kövesd az Arsbonit a Facebookon. Videós tartalmainkért pedig látogass el a Youtube csatornánkra.