Valentin-napi virtuális rendes-vous egy internet kávézóban…

E dolgozat a Lakatos, Köves és Társai Ügyvédi Iroda, az Új Jogtár és az Ars Boni jogi folyóirat által kiírt 2014. évi cikkírópályázat keretében született.

Ha Önnek tetszik ez az írás, támogassa szavazatával, hogy az megnyerhesse az 50 000 Ft értékű közönségdíjat!

Szavazáshoz
1. Lépjen az Ars Boni pályázati felületére (itt)
2. Kattintson a Bejelentkezés Facebookon keresztül gombra a pályázati alkalmazásba bejelentkezéshez (amennyiben korábban még nem jelentkezett be)
3. A Tetszik gombra kattintva kedvelje az Ars Boni jogi folyóirat facebook oldalát
4. Válassza a menüsor Szavazás menüpontját
5. Kattintson a kiválasztott írás alatt található Szavazok! gombra

***

Szerző: Nemes Imre

Kell-e jogi felelősséggel számolnia egy nyílt WIFI elérhetőséget felkínáló kávézó tulajdonosnak? Az információs forradalom és rajta keresztül az információs társadalom megállíthatatlanul fejlődik. Szinte már közhelynek számít az a megállapítás, hogy az információ hatalom. De az információ nemcsak hatalmat hordoz és pénzt jelent, nem szükségszerűen hatékony és hasznos, hanem nagyon gyakran felesleges és káros.

Valentin napi meglepetés a szerelmeseknek

Így a tél derekán szerintem egyre többen várunk, arra, hogy ez első tavaszi napsugarak végre felmelegítsék lelkünket és megigyunk egy finom capuccino-t egy kávéház teraszán. Akinek tetszik a gondolat kísérjen el egy virtuális rendes-vues-ra az elképzelt Duna parti hangulatos kávéházba. Gyönyörű szombat délután van és a tavasz első pillanatai olyan hirtelen bontották ki szirmaikat, hogy a tudatot feledve csak az érzéseket csiklandozzák. Minden amire csak vágytak varázsütésre hullott az emberek ölébe, az élet költözött be a városba. Aki a szabadban volt szinte lebegett és az orrába csapó illatok a lét örök érvényű parancsát csalogatták elő, a szerelemre való vágyat és annak a megélését. Egy pillanatra szétpattintom ezt a gyönyörű „álom buborékot”

A szerelem és az udvarlás küzdőterei az elmúlt évtizedek tavaszain gyökeresen megváltoztak. Nem hiszem, hogy van olyan, akinek a környezetében ne lenne olyan pár, akinek kapcsolata az interneten született. Aki párt keres magának az interneten végtelen számú társkereső oldalt talál. Visszatérve a szerelmes történetünkhöz. A szerelmes illatos tavaszban fiatal hősünk Vince egy hangulatos Duna parti kávézó teraszán üldögélt kezében divatos tabletjével éppen egy társkereső oldalt nézegetett. Ezer évnek tűnt számára az az idő mióta egyedül volt. Szinte görcsösen kereste a nagy Ő-t, rettegve attól a gondolattól, hogy egyedül kell megöregednie. Vince olyan régen igyekezett párra találni, hogy külön szisztémát dolgozott ki, amely alapján kutatott a hosszú listák között. Hősünk annyira elmélyült az oldalak böngészésében, hogy észre sem vette a szomszéd asztalnál, nyitott laptop előtt ülő, Szilviát, aki szomorúan futtatta végig tekintetét a párt kereső fiatalemberek sorain. Mindkettőjük szíve csordultig volt keserűséggel az eddig őket ért kudarcok miatt. Mielőtt azonban végleg átadták volna magukat a bánatnak Vince a képernyőről a Duna felé emelte tekintetét…

Ebben az idilli pillanatban a WIFI hozzáférést biztosító kávézó tulajdonosnak mire kell figyelnie? Ha belemerülsz a történetbe és a tavasz várás hangulatába, talán eszedbe sem jut, hogy ahhoz, hogy szereplőim egy kávéház teraszán csúcstechnikai eszközeikkel társra tudjanak vadászni, bizony az kell, hogy a vendéglátó hely ingyen WIFI csatlakozást biztosítson a részükre. Ez ma már szinte természetes és rendkívül jó dolog. Az internet hozzáférést biztosítónak azonban nem árt résen lennie. A vendégek számára biztosított nyílt internet elérés számos olyan kérdést vet fel, amivel érdemes tisztában lenni. Terheli-e felelősség a WIFI szolgáltatót?

A kérdésre nem lehet igennel vagy nemmel válaszolni. Az internet hozzáférést szolgáltató – például a történetünk kávézóját üzemeltető cég – az akinek az IP címe megjelenik egy olyan esetben, ha az általa biztosított nyílt web elérhetőséget jogsértő célra használja valaki. Meddig terjed a szolgáltató felelőssége? A jelenlegi joggyakorlat alapján az internet hozzáférés szolgáltatóját közreműködői felelősség terheli a „segítségével” elkövetett jogszabálysértés miatt. Például, ha valaki egy ilyen helyen biztosított nyílt WIFI hálózatot arra használ fel, hogy szerzői jogvédett tartalmat tölt fel a világhálóra és oszt meg más felhasználókkal az internet hozzáférési lehetőséget nyújtó komoly gondba kerülhet, hiszen a jogvédett mű jogosultja vele szemben tud fellépni, mert az ő IP címén keresztül történik a jogsértés. Ezt a helyzetet Magyarországon az e-kereskedelmi törvény és a szerzői jogi törvény szabályozza. Egy nyílt WIFI szolgáltatást biztosítót abban az esetben terheli „csak” közreműködői felelősség és nem felel az információ tartalmáért, ha nem ő választja meg az információ címzettjét és tartalmát valamint nem ő kezdeményezi az információ továbbítását. Egy nyílt internet hozzáférést szolgáltató helyen általában ezzel a helyzettel találkozhatunk vagyis a „hely” tevőlegesen nem vesz részt a jogsértő tartalmak továbbításában csak a lehetőséget biztosítja ehhez. Milyen következményekkel járhat egy „közreműködői felelősség”?

Az, hogy a WIFI elérést biztosító nem tud a jogsértésről csak a kártérítési felelősség alól mentesíti, de nem kerülheti el, hogy a jogsértő tevékenység megelőzése vagy abbahagyása érdekében a jogosult felszólítsa vagy vele szemben keresetet nyújtson be. Ezek súlyosan érinthetik a WIFI-t felkínáló pénztárcáját, tehát jelentős kellemetlenséggel járhatnak. Nem mehetek el szó nélkül amellett sem, hogy hasonló bajban érezheti magát az is, aki az otthoni WIFI hozzáférését nem védi megfelelő jelszóval a jogosulatlan külső felhasználóktól, például a szomszédoktól…. Hogyan kerülhető el a felelősségre vonás? Ha Te éppen egy ilyen helyet üzemeltetsz, akkor el kell mondanom, hogy az őszinte válasz erre a kérdésre, hogy sehogy sem lehet kikerülni egy ilyen helyzetet, ennek ellenére nem árt tisztában lenni a lehetőségével és a következményekkel. Ennek ellenére, nem lehet gond, ha a vendégek figyelmét felhívod arra, hogy milyen jogkövetkezményekkel kell számolniuk abban az esetben, ha az általad biztosított nyílt WIFI hálózatot jogsértésekre használják fel. A tájékoztatás történhet offline módon, mondjuk egy a helyiségben elhelyezett szabályzat formájában, de az ügyesebbek vagy a tehetősebbek számára még jobb megoldás, hogy a WIFI-re történő csatlakozás csak úgy történhet, hogy a felhasználó gépén először felugrik az a tájékoztató felület, amelyen a szolgáltatást nyújtó hely a WIFI használatára vonatkozó előírásai találhatóak. A vendég csak a feltételek elfogadását követően tudja igénybe venni az ingyen “szörfölési” szolgáltatást.

Happy End vagy nem? Vince tekintete a Dunáról Szilvia arcára vándorolt és a két fiatal tekintete találkozott. Maguk is meglepődtek azon, hogy egymásra mosolyogtak, hiszen mindketten nagyon félénkek voltak. Lovagunk fejében egy röpke pillanatig átfutott az a lehetőség, hogy feláll és odalép a lányhoz, de táblagépe és száguldó gondolatai mágnesként vonzották vissza tekintetét a virtuális felületre s a következő percben már egy torrent oldal domain nevét pötyögtette az érintőképernyőn…

***

Ha nem szeretnél lemaradni a további írásainkról, kövesd az Arsbonit a Facebookon. Videós tartalmainkért pedig látogass el a Youtube csatornánkra.

MEGOSZTÁS