Az ügyvéd név megint szép lesz, méltó régi nagy híréhez

„Nem bántad meg, hogy ügyvédnek mentél?” Vészjóslóan visszhangzik barátaink, ismerőseink aggodalma lelkünk mélyén. Erre számítottunk? Erre, habár, talán nem egészen. Nincs idő gondolkozni: dörömböl a Technológia az ajtón! Betör, s szilikon csizmájával mindent letapos. Startupok, innováció, automatizálás. Izgalmas a jövő, de sokan fenyegetést szimatolnak. Állások szűnhetnek meg, évszázados értékek kerülhetnek veszélybe? A szakmai-iparági trendek szépen kirajzolódnak, de vajon mi vár az egyszeri jogászra? Szép, új világ – vagy a csinovnyik halála?

Buda Álmos a fenti címen előadást tartott az Arsboni, Baker McKenzie Jog & Innováció konferencián május 27-én.

Néhány éve forró téma a szakági médiumokban, hogy a szédületes technológiai fejlődés mellett mi lesz a prókátori szakma sorsa. Nemrégiben hazánkban is izgalmas, nyilvános eszmecsere bontakozott ki a kérdés körül.  A diskurzus erős érzelmi és intellektuális reakciókat vált ki minden érintettből. Vannak, akik a fejlődés zászlaja alatt reformokat hirdetnek – mások óvatosságra intenek, és aggállyal fogadják a „techno-jogászság” vízióját. De vajon van új a nap alatt?

Bármily izgalmasan hangzik is a gondolat, az iparágakat átformáló innováció nem XXI. századi jelenség. 1916-ban egy Clarence Saunders nevű amerikai szatócsnak támadt egy ötlete: mi lenne, ha az élelmiszerboltokban az áruk párhuzamos polcsorokon lennének elhelyezve, a vásárlók saját maguk válogathatnák össze kosarukba mindazt, amire szükségük van, és végül kasszáknál sorokba rendeződve fizethetnének. Így született meg minden idők első valóban automatizált bevásárlóközpontja, a Piggly Wiggly.  Csak idő kérdése volt, hogy az „out-of-the-box” gondolkodás elérje Iustitia-t is, és belássuk: ezen folyamatokat senki és semmi nem lesz képes feltartóztatni.

A főbb sodorvonalak egyre világosabban látszanak, de mindez nem ad választ arra, hogy mihez kezdjen mindezzel az egyszeri jogász. Milyen stratégiát válasszanak a kis-, közepes- és nagy ügyvédi irodák? A látható trendek tényleg azt jelentik, hogy aki nem kezdi el verni az innováció pergődobját, az halálra van ítélve?

Mint az életben legtöbbször, a kép itt sem fekete-fehér. Differenciált megoldásokat láthatunk majd, nem kizárólag jó vagy rossz út létezik. Teljesen eltérő lehet a kihívás egy ún. „niche-ügyekre” specializálódott, bizalmi ügyfélkörrel rendelkező egyéni ügyvéd számára, mint egy tömeges ügyintézéssel foglalkozó nemzetközi ügyvédi irodának. Lesznek, akik nem is igazán fogják forradalmiként megélni az újításokat: praxisuk „lelke” változatlan marad. Lesznek azonban, akik úgy érzik majd, kirántották lábuk alól a jól megszokott szőnyeget. A külföldi tanulmányokban megírt prognózisok ráadásul nem is biztos, hogy megjósolt formájukban bekövetkeznek hazánkban is – hiszen látnunk kell, ezek a monográfiák igen nagy arányban a miénkétől teljesen eltérő jogi kultúrával rendelkező angolszász államokban készültek.

Minden kérdőjel és várható zökkenő ellenére biztos vagyok benne, hogy a klasszikus értelemben vett ügyvédség mint szellemi hivatás fennmarad Magyarországon, sőt: a technológia hozzásegíti majd ahhoz, hogy visszanyerje hajdani nemes fényét. Erről, és a nyitva álló utakról, stratégiai lehetőségekről beszélek majd május 27-én, az izgalmasnak és rendhagyónak ígérkező Jog & Innováció konferencián.

Buda Álmos

Szakmai gyakorlat és munkatapasztalat:
2015 –Seszták és Társa Ügyvédi Iroda, ügyvédjelölt
Tanulmányok:
2007 – 2015Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar, jogász szak, nappali tagozat
2012Universität des Saarlandes (Saarbrücken, Németország) Rechts- und Wirtschaftswissenschaft, ERASMUS ösztöndíj keretében
Nyelvtudás:angol, német


Nézőként jönnél? Regisztrálj a konferenciára!

Kép forrása

*** Wulters Kluwer logo A Jog és Innováció rovat támogatója a Wolters Kluwer

***

Ha nem szeretnél lemaradni a további írásainkról, kövesd az Arsbonit a Facebookon. Videós tartalmainkért pedig látogass el a Youtube csatornánkra.