Az interessenjurisprudenztől az új generációs műholdakig

A jogászok nagyon keresettek nem csak a jog világában, hanem az élet más és más területén, legyen szó tudományos munkáról vagy titkosszolgálati tevékenységről. Ennek az oka elég egyszerű: képesek vagyunk gyorsan és rendszerezetten gondolkodni. A saját példánkon keresztül mutatjuk be röviden, hogyan segíti a jogászi múlt a következő generációs műholdak fejlesztését.

Évekkel ezelőtt váltottunk a jogi területről az informatikára. A váltás nem volt zökkenőmentes, mert a biztos elhagyása mindig kockázatokat és konfliktusokat rejt magában. Akkoriban csak az orrunkig láttunk és arra koncentráltunk, hogyan szerezzünk projekteket és legyen pénzünk fizetni a számlákat. Álmodni sem mertünk volna arról, hogy egy napon olyan algoritmust fogunk készíteni a NASA számára, amely az űreszközök, például műholdak, űrrepülők és rakéták szerkezetét ért erőhatások terjedését képes számolni és előrejelezni. Azt pedig egy külső szemlélő nem is gondolná, hogy a sok matematika és programozás mögött temérdek jogászi munka is van.

A legtöbb projektünkkel ellentétben itt a szerződéseket nem magunknak kellett megírni és érdemi tárgyalásra sem nagyon volt lehetőség. Amikor az ember egy NASA-hoz hasonló óriási szervezettel találja szemben magát, akkor érzi csak azt igazán, mennyire mások az erőviszonyok. Titoktartási szerződések és adatvédelmi megállapodások tucatjai kerülnek aláírásra már a projekt érdemi megkezdése előtt is. A folyamat végén pedig általában egy lemondó nyilatkozat van, amellyel nem csak az elkészült szoftver, hanem minden hozzá kapcsolódó jog átadásra kerül a megbízónak. A legtöbb esetben a projekteket még évekig üzemeltetni kell, ami annyit jelent, hogy amennyiben a megbízónak kérdése van, azt szükséges megválaszolnunk. Az elején furcsa is volt, amikor a levelek feladójánál a NASA szerepel, de ehhez hozzá lehet szokni. Ahhoz is, hogy az embert a családi vacsora mellől állítják fel, hiszen erre az ügyvédi hivatásban is bőségesen van példa.

A jogászképzés egyik nagy előnye más tudományterületekkel szemben, hogy a legalább elégséges végeredmény alapvető kelléke, hogy megtanulj jól kommunikálni. Mivel ez minden más tudományterületen kevésbé kritérium, a jogászi alapok e téren hasznosak. A gyors helyzetfelismerés is elengedhetetlen. Ahogyan egy tárgyaláson is képes az ellenfél előrántani a nyulat a kalapból, úgy a konkurens csapatok is bármikor tehetnek egy nem várt lépést, amire azonnal reagálni kell, ha az ember versenyben van. A mesterséges intelligencia területén ez nagyon meglepő is tud lenni, mivel a terület szó szerint minden nap fejlődik. Az egyik korábbi NASA projektünk írott szövegből képes várható kockázatokat megbecsülni. A jogban is vannak hasonló próbálkozások, csak ott általában nem a kockázatokat becslik meg, hanem kapcsolódó joganyagokat vagy hivatkozásokat keresnek. Ezen projektünk fejlesztése közben jött ki egy új kutatás, amely a feje tetejére állította a szakmát és nekünk is újra kellett tervezni a már félig elkészült programot.

Noha az adatvédelem és az adatbiztonság kérdésköre a jogon belül is külön területnek számít, azzal, hogy mi ezeknek a kérdéseknek nem csak a logikáját, hanem a mögöttes jogi relevanciáját is értjük, jelentős előnyre tudunk szert tenni versenytársainkkal szemben, ha van a projektnek adatkezelési oldala. Egy jogász a rendszeren kívüli dolgokat is rendszerben szereti látni, erre valók a példálózó jellegű felsorolások. Ez a tulajdonság olyankor különösen hasznos, ha olyan területen szeretnéd a mesterséges intelligencia vagy az adattudomány eszközeit használni, ahol nincs lehetőséged mások által kitaposott úton haladni, hanem neked kell kvázi felfedezőként helytállni.

Arra biztatunk minden joghallgatót és jogászt, hogy nézzen túl a szakkönyveken. Amennyiben valaki nagyon kurrens témákkal akar foglalkozni, ne sajnálja az időt attól, hogy egy picit elmélyed az adott tudományterületben és követi annak fejlődését. Sokszor azt tapasztaljuk, hogy Magyarországra csak késve jutnak el a fejlesztések hírei. Angolul sokkal előbb lehet olvasni a kutatásokat, mint magyarul. Szerintünk arra is nagy szükség lenne, hogy például lelkes IT-jogászok lefordítsák a külföldi aktuális diskurzust magyarra azon kollégáknak, akik nem beszélik az adott nyelvet.

A jogi szabályozás sokszor csak igyekszik lépést tartani a valósággal. Ha valaha lehetőséged nyílik egy terület szabályozására, jó ha értesz az adott szakmához, vagy legalább keress olyan szakembert, aki képes a jogászokkal megértetni az adott ágazat sajátosságait, hogy a végén olyan kodifikáció szülessen, ami minden félnek hasznos. Jogászként talán nehezebb saját munkánk gyakorlati hatását látni, pedig minden eredmény hatást gyakorol az emberekre, ezért felelősséggel is jár.

Akárhogyan is képzeled el leendő vagy gyakorló jogászként a szakmai fejlődésed, egy biztos, a magas szintű általános tudás mellett mindenképp elengedhetetlen egy-két olyan terület is, ahol az adott tudomány, szakma fogásait is ismered és alkalmazod. Ezáltal sokkal könnyebben tudsz majd érvényesülni, szakértő lehetsz egy-egy problémában, vagy csak magasabb összeg kerül a fizetési csekkedre. Bármi is legyen a motivációd, a jogászképzés által nyújtott alapokat érdemes kiegészíteni az érdeklődésednek megfelelő tudományterületekkel, hogy versenyelőnyre tegyél szert a kollégáiddal szemben.

Neked is van egy érdekes témád, amit megosztanál az olvasóinkkal? Küldd el nekünk elemzésedet az arsboni@arsboni.hu címre, és nyilvánosságot biztosítunk az írásodnak!

***

Ha nem szeretnél lemaradni a további írásainkról, kövesd az Arsbonit a Facebookon. Videós tartalmainkért pedig látogass el a Youtube csatornánkra.