“Gyakorlatias és életszerű problémákon kellett gondolkodni”

Osztovits Pál a Baker McKenzie által szervezett The New Lawyer Challenge 2024 egyik dobogós helyezettje. Vele készült interjúnkból megtudhatod, hogyan érdemes hozzáállni a versenyhez, milyenek a feladatok és miért érdemes jelentkezni.

Hogyan értesültél a versenyről? Mi volt az, ami megfogott a kiírásban és arra ösztönzött, hogy jelentkezz?
Barátaim indultak már a korábbi években, viszont én egészen véletlenül (talán egy NEPTUN üzeneten keresztül) értesültem a versenyről. Szeretem ezt a műfajt, mert a hasonló versenyek elsősorban nem az egyetemi tananyag elsajátításának mélységét mérik, hanem azt hogy valaki hogyan tud megoldani egy előtte álló problémát. Impozáns volt a kiírás, jó időben voltak a fordulók, nem volt kérdés, hogy megpróbáltatom magam.

Mit gondoltál a feladatokról? Mennyire találtad őket gyakorlatiasnak vagy nehéznek?
A fordulókon előre haladva egyre izgalmasabb feladatokkal találtam szembe magam. Természetesen a csúcs a szóbeli megmérettetés volt. A feladatoknak azért örültem, mert leginkább kreatív, jogi problémamegoldó képességet kívántak meg. Amennyire lehet gyakorlatias és életszerű problémákon kellett gondolkodni.

Mit gondolsz, mi volt a legnagyobb erősséged a verseny során?
Nehéz ezt megmondani. Inkább azt emelném ki, hogy végig élveztem a versenyt, az első teszt kitöltésétől kezdve a szóbeli forduló megoldásának prezentálásáig. Ha valaki így áll neki a folyamatnak, akkor már csak nyertesen jöhet ki belőle, ugyanis minden adott, hogy az eredményre tekintet nélkül egy jó szakmai élménnyel gazdagodjon.

Hogyan készültél a versenyre, és milyen tanácsot adnál jövőbeli versenyzőknek?
A versenynek szerintem nagy előnye, hogy nem igényel szigorú felkészülést, így könnyen beilleszthető az egyetemi elfoglaltságok mellé. Természetesen amikor az utolsó forduló előtt elküldték, hogy milyen témára lehet számítani, akkor annak utána olvastam, hogy mégse legyek teljesen tanácstalan a feladat kidolgozása során. Ugyanakkor ez a folyamat sem igényelt rengeteg időt.

Úgy érzed, hogy a verseny során szerzett tapasztalatokat a jövőben is tudod majd hasznosítani? Ha igen, hogyan?
Az esetmegoldó versenyeknek a legnagyobb előnye az, hogy egy olyan folyamaton megyünk végig, amihez hasonlót a gyakorlatban is tapasztalni fogunk (akkor már természetesen időben, komplexitását és jelentőségét tekintve lényegesen nagyobb volumenben). Az a helyzet, hogy kapunk egy gyakorlati problémát, amire egy jogi megoldást kell találnunk és végül ezt meggyőzően prezentálni, úgy gondolom remek gyakorlás és felkészítő bármelyik jogi hivatásra.

Ha valaki még bizonytalan, mit mondanál, miért érdemes jelentkezni a The New Lawyer Challenge-re?
A korábbi évek interjúiban már olvastam ehhez hasonló gondolatot, ugyanakkor én is azt szeretném hangsúlyozni hogy ez egy remek lehetőség arra, hogy viszonylag kevés befektetett munkával egy nagy élményben és tapasztalatban részesüljenek a résztvevők.
Mindenkit szeretettel bátorítok a jelentkezésre, hiszen minden versennyel – annak eredményétől függetlenül – csak gazdagodik az egyetemi hallgató.

The New Lawyer Challenge 2025

***

Ha nem szeretnél lemaradni a további írásainkról, kövesd az Arsbonit a Facebookon. Videós tartalmainkért pedig látogass el a Youtube csatornánkra.