Feltűnő és eltűnő jogi technológiai szolgáltatások és szereplők – Egy holland online vitarendezési rendszer tanulságos története

A digitalizáció egyre több szakma működését formálja át, és ez alól a jogi sem kivétel. Számos innovatív technológia tűnik fel nap mint nap, de gyakori, hogy ezekből az újdonságokból nem lesz széles körben használható eszköz. Ebben a bejegyzésben a Rechtwijzer és az Online Scheidingsloket (Online Válóasztal) holland jogi vitarendező rendszerek diadalmasnak épp nem nevezhető történetét mutatom be.

2018-ban a Hogan Lovells nemzetközi ügyvédi iroda, a Bryter szakértői rendszer-motorokat fejlesztő cég és az Európai Jogi Technológiai Szövetség, az ELTA megalapították Európai Nők a Jogi Technológiában (EWOLT) díjat. A díj célja, hogy a nőknek a jogi technológia területén elért eredményeit láthatóbbá tegye, és elismerje a jog digitális transzformációjára kiemelkedő hatást gyakorló munkájukat. 2020. novemberében 5 kategóriában összesen 50 nő, köztük Laura Kistemaker, a Justice42 társalapítója és ügyvezető igazgatója, a Hágai Jogi Innovációs Intézet (Hague Institute for Innovation, HiiL), valamint a Rechtwijzer korábbi munkatársa nyerte meg a díjat, mert – az indokolás szerint – elkötelezetten dolgozik azért, hogy a jog a technológia révén még hozzáférhetőbb legyen a társadalom számára. Kistemaker valóban megérdemelte a díjat, de az általa létrehozott, és lényegében megbukott Rechtwijzer, majd ennek folytatásaként most is működő Justice42 története mindennek nevezhető, csak kirobbanó sikertörténetnek nem.

Az első rendszer, a Rechtwijzer [szabadfordításban „Jogi Iránytű”] a Jogsegély Testület (a költségkedvezményekért felelős független szerv), a HiiL alapítvány és az amerikai Modria együttműködéseként jött létre abból a célból, hogy megbízható tájékoztatást nyújtson a leggyakoribb jogi problémák tárgyában, miközben a felek közötti együttműködést és fenntartható megoldások elérését szorgalmazta. A rendszer koncepciója két szempontból volt innovatív: egyrészt interaktív módon, a felhasználó kezét fogva vezette el őt az igényeihez igazított szükséges információkhoz, másrészt a tervezett 2.0 verzió minimális összegért online vitarendezést nyújtott (a válásokra külön fókuszálva), amely fedezhette volna az oldal kiadásait.

A várt bevétel azonban elmaradt, és a Rechtwijzer 2017-re pénzügyi szempontból fenntarthatatlannak bizonyult, a felek a három évre kötött együttműködést nem hosszabbították meg, hiába ítélték neki a CEPEJ Igazság Gyémántmérlegét. (Erre a díjra azon információ és kommunikációs technológiai kezdeményezések közül választották ki, amelyek jelentősen fejlesztették az igazságszolgáltatást és a bíróságok működését.) A rendszert ugyan nem zárták be, a Jogsegély Testület és a Tilburgi Egyetem továbbra is működteti, de immár nem for-profit alapon, és láthatóan nem nagyon fejlesztik.

A Rechtwijzer alapítói ezután a Jogsegély Testület közreműködése nélkül – megalapították a Justice42 nevű szociális vállalkozást, amely a Rechtwijzer globális célkitűzését elvetve már kifejezetten csak a holland válási piacra fókuszál. Az új platform neve Online Scheidingsloket [szabad fordításban „hely a válás elintézésére” vagy Online Válóasztal], amely küldetése szerint az „egyszerű polgár” számára hozzáférhetőbbé, „felhasználóbarátabbá” szeretné tenni a jogot személyre szabott, online megközelítésen keresztül.

Az Online Válóasztalon a válás folyamatát maguk az állampolgárok indíthatják meg. Amit csak tudnak, maguknak intéznek, ezáltal kevesebb költséggel, maguk beosztotta energiával és idővel jár az ügyintézés. A kötetlenebb forma, nagyobb szabadság és kényelem mellett a jogi tényezőkön túlmenően is mankót kapnak a felek a gyermekekkel való kommunikáció vagy pénzügyi stabilitás megtalálása terén.

A Justice42 eredeti célja az volt, hogy a szolgáltatást az állam biztosítja majd mindenki számára ingyenesen. Ez ugyan még nem valósult meg, ugyanakkor, mivel  az Uitelkaar.nl megfelel a Jogsegély Testület minőségi követelményeinek, így akik igénybe veszik a szolgáltatást, jogosultak lehetnek az állami támogatásra, ha megfelelnek bizonyos feltételeknek, pl. meghatározott jövedelemszint alatt keresnek, és ezt a megfelelő hatóság által kiállított igazolás feltöltésével tanúsítják. Állami támogatás nélkül a fejenként 450 €-s csomag magában foglalja a válási (vagyonjogi kérdéseket tisztázó) és gyermeknevelési (szülői felügyeletre vonatkozó) terv közös elkészítését, ehhez pluszban kérhető 2-3 alkalmas mediáció, továbbá a gyermektartásdíjról illetve házastársi tartásról való megállapodás kezdeményezése is.

A rendszer úgy működik, hogy a válófélben lévő pár külön-külön megválaszol 10 kérdést, majd ezt követően a felhasználók személyre szabott információt, tippeket és tanácsokat kapnak, amelyek később is elérhetők számukra. Az Online Válóasztal összeveti a két fél válaszait, ezáltal egyetértés esetén megkönnyíti a továbbhaladást, különbözőség esetén pedig a lényegre fókuszálást. Ennek köszönhetően bár a lehetőség adott, de nincs feltétlenül szükség arra, hogy a folyamat elején jogász vagy mediátor is bekapcsolódjon.

Az eljárást minden esetben jogász fejezi be: digitálisan áttekinti az egyezségtervezetet, videokonferencia vagy személyes találkozó útján megbeszélik a szükséges részleteket, majd az ügyvéd benyújtja az egyezségtervezetet a bíróságnak.

A szolgáltatás a partnerek közötti jó egyezség közös elérésén dolgozik. Minél jobban átgondolják az egyezségüket, annál jobban fog működni az később a gyakorlatban. Ugyanakkor a felek közötti esetleges viharos válást ez a platform sem feltétlenül tudja kisimítani, mindkét oldalon szükséges a korrekt, higgadt hozzáállás.

A Justice42 szerint az Online Válóasztalhoz hasonló eszközök sok más jogi probléma esetében is bevethetők lennének. Egyelőre azonban az online válás sem ért el átütő eredményt, holott valóban ígéretesnek tűnnek az előnyei. A rendszer ügyfélkörének mérete nem ismert, ugyanakkor a honlapjuk és közösségi média felületeik feltűnően csendesek, akárcsak az EWOLT-é. Bár Facebook és LinkedIn oldalukon ennek nem sok jele, Kristemaker szerint „az online válás egyre ismertebb, és egyre inkább a válás megfelelő megszervezésének módjaként tekintenek rá.”

***

Ha nem szeretnél lemaradni a további írásainkról, kövesd az Arsbonit a Facebookon. Videós tartalmainkért pedig látogass el a Youtube csatornánkra.

MEGOSZTÁS