Mivel védhetem meg magam az utcán?

E cikk a Bird & Bird és az Arsboni által meghirdetett 2019. évi Cikkíró Pályázat keretében született.
Szerző: Nagy Laura

Kisokos önvédelmi eszközökhöz

Mindenkivel előfordult már, hogy megkérdezte magától: mit tudnék én tenni, ha megtámadna valaki? Számos önvédelemre alkalmas eszköz van, de nem árt tájékozottnak lenni a lehetőségek terén, mivel nem mindegy, hogy mit veszünk magunkhoz, hisz egy általunk jogosnak vélt helyzetben akár mégis mi kerülhetünk a vádlott pozíciójába.

A cikk olyan önvédelmi eszközöket fog taglalni, melyeket Magyarországon egy mezei civil is alkalmazhat. De mivel minden országban más szabályozás van érvényben (pl. Romániában a román jog alapján az állampolgároknak alanyi joguk van önvédelmi célból a gumilövedékes fegyver tartásához), ezért ajánlatos utána nézni az ottani szabályozásnak, mielőtt kellemetlen helyzetbe kerülnénk már rögtön a reptéri ellenőrzésen.

Magyarországon önvédelemre olyan

eszközöket lehet használni, melyek

NEM ALKALMASAK

KÖZVETLEN HALÁL OKOZÁSÁRA.

A felsorolt eszközök hazánkban legálisnak tekintendők, de vannak köztük olyanok, melyeknél bizonyos feltételeknek meg kell felelnünk, mielőtt betesszük a táskánkba és nekivágnánk az éjszakának.

Gázspray

Közterületen kizárólag rejtve és 20g alatti töltőtömeg mennyiség esetén (ez kb. 1-2 fújásra elegendő) hordhatjuk magunknál. Tökéletesen elfér egy retikülben, a zsebünkben, illetve a legtöbb olyan kialakítással rendelkezik, ami lehetővé teszi, hogy ráakasszuk az övünkre. A legelterjedtebb változata az ún. CS gáz, vagyis a könnygáz, amelynek előnye, hogy célzottan a fájdalomérzékelő központot támadja. Hátránya pedig ugyan ebben rejlik, mivel emiatt tudatmódosító szer hatása alatt álló személyen kevésbé fejti ki hatását, illetve kutyáknál sem annyira hatékony, mivel nekik magasabban van a fájdalomküszöbük. Zárt térben vagy szeles helyen pedig vigyázni kell vele, nehogy visszájára forduljon a szándék és mi kapjuk be a szemet, tüdőt és nyálkahártyát támadó csodaszert. A hatótávolságuk 1-2m között mozog, így ajánlatosabb terítő szórófejes terméket vásárolni, mivel stressz hatása alatt ezzel könnyebben célba találhatunk. Amennyiben ez sikerül, a támadó garantáltan 5-10 perces hátrányban lesz hozzánk képest.

Gáz-riasztó fegyver

Magánterületen, önvédelmi célra legálisan tartható és használható. Viszont ha közterületre szánjuk, akkor be kell szereznünk hozzá egy engedélyt, amit a lakóhelyünk szerint illetékes rendőrkapitányság ad meg. Az eljárásnak mintegy 2000ft-os költsége van. Működési elve azonos az éles maroklőfegyverekével. Leghatásosabb, ha kb. 2m-ről lövünk a támadóra. Viszont ennél kisebb távolság esetén komoly sérüléseket lehet okozni! Fél méterről a gázmolekulák (a „lövedék”) a lágyrészekbe fúródnak, ahol szétrobbannak.

Őrangyal

Más néven Guardian Angel kapszaicint tartalmaz, mely jóval erősebb a korábban említett könnygáznál. Ez az eszköz 2 lövésre alkalmas, nem lehet újratölteni és a gázspraynél jóval pontosabb célzást igényel. Viszont a hatótávolsága nagyobb, illetve mivel sugárban szórja a hatóanyagot a támadó felé, így zárt térben és szélben is használható.

Taktikai toll

A taktikai toll egy látszólag ártalmatlan és hétköznapi tárgy. A jobb minőségűek acélból és titánból készülnek és valóban lehet írni velük. A toll rendszerint golyóstollbetéttel rendelkezik, a prémium darabokba Fisher Space Pen betétet tesznek, amely azért örvendetes, mert írhatunk vele fejjel lefelé, a víz alatt, de még az űrben is, ha olthatatlan vágyat érzünk ez iránt. Ezzel az eszközzel a támadóra lehet ütni igen nagy fájdalmat okozva. Emellett rendszerint fel van szerelve egyéb funkciókkal is pl. üvegtörő. De előfordulnak a svájci bicskákat megszégyenítő modellek, melyhez szike, zseblámpa, minifűrész is kapcsolódhat.

Safe short

A safe short a nemi erőszak megakadályozására kifejlesztett sportnadrág. Tekinthetjük akár egy modern erényövnek. Nagyon hasznos lehet pl. hajnali órákban, egyedül futó nők számára vagy éjszaka hazafele menet. A nadrág speciális szövetének hála nem lehet azt sem széttépni, sem késsel vagy ollóval elvágni, sem lehúzni, sem a nadrágszárát combtőig feltűrni. Ezen felül a nadrágot lezáró zsinórokat lakattal lehet rögzíteni, amikhez tartozik egy sziréna is, melyet ha erőszakkal próbálnak eltávolítani egy fülsiketítő, 140 decibeles riasztó kapcsol be, ami már garantáltan elriasztja a támadót.

Személyi riasztó és vészjelző síp

A személyi riasztó és a vészjelző síp a használata során éles hangot ad ki. Funkciójából adódóan támadásra nem igen alkalmasak, de arra tökéletesek, hogy felhívhatjuk a környékbeliek figyelmét, így könnyebben kérhetünk segítséget.

Önvédelmi esernyő

Igen, ilyen eszköz is található a repertoárban. Az átlagos esernyőtől az különbözteti meg, hogy speciális eljárással készül, ebből kifolyólag állítólag törhetetlen. Előnye, hogy fegyverviselési szempontból senkinek nem lehet kifogása ellene, mivel csak egy nagyon stabil esernyőről van szó. Hátránya viszont, hogy bottal való technikák ismeretét igényli.

Na de mik azok az eszközök, amik illegálisnak számítanak?

A 175/2003 Korm. rendelet szabályozza a közbiztonságra különösen veszélyes eszközökkel kapcsolatos rendelkezéseket. Ez alapján illegális önvédelmi eszköznek minősül többek között:

– szúró- vagy vágóeszköz, amelynek szúróhosszúsága vagy vágóéle a 8 cm-t meghaladja
– 20 gramm töltőanyag tömeget meghaladó gázspray
– dobócsillag
– rugóskés, francia kés
– felajzott íj, számszeríj, szigonypuska, parittya, csúzli
– lőfegyverutánzat
– elektromos sokkoló
– ólmosbot, gumibot, boxer

Mi lehet még számodra érdekes?

Amennyiben kettős állampolgársággal rendelkezel, a magyar szabályozáson kívül érdemes utánanézni a másik állam jogának is. Pl. a korábban említett román állampolgár alanyi jogon tarthat magánál gumilövedékes pisztolyt, annak ellenére, hogy ez egy csak magyar állampolgár számára be van tiltva.
Minden egyes gáz-riasztó fegyverhez engedélyt kell kérni. Tehát ha több fegyvered van, többször is végig kell esni a procedúrán. Illetve amint eladásra kerül valamelyik, az ahhoz tartozó engedélyt le kell adni.
Végül figyeljünk arra, hogy:

önvédelmi eszközöket csakis

jogos védelmi helyzetben használjunk!

Attól, hogy egy részeg ember leköp vagy szidalmaz minket, nem lőhetjük le riasztófegyverrel és nem szúrhatjuk lábon, mert egy szempillantás alatt magunkat találhatjuk a vádlottak padján pl. felfegyverkezve elkövetett garázdaság vagy testi sértés vádjával. Így ajánlatos a Büntető Törvénykönyv 21-22. paragrafusát elolvasni, illetve az ehhez kapcsolódó tankönyvrészeket tanulmányozni, hogy tájékozottak legyünk.

Ezek alapján mindenki eldöntheti, hogy mennyire tartja hasznosnak egy önvédelmi eszköz tartását. Személy szerint úgy vélem, hogy ezen eszközök mellett fontos, ha nem fontosabb, hogy elsajátítsunk néhány önvédelmi technikát. Ma már számos olyan önvédelmi rendszer van, mely a „civilek” számára is elérhetővé tesz olyan technikai ismereteket, melyeket elsősorban rendvédelmi és katonai szerveknek fejlesztettek ki.
Amennyiben arra jutunk, hogy valóban hasznosnak találnánk egy ilyesfajta új hobbit, ne sajnáljuk az időt, energiát és járjunk utána melyik sportklub mit tud nyújtani (akár próbaedzések alkalmával is). Illetve ne feledkezzünk meg arról, hogy a különböző harcművészetek és küzdősportok nem egyenlők az önvédelmi sportokkal, amik kifejezetten utcai támadások elhárítására szolgálnak. Egy több száz éves múlttal rendelkező harcművészeti edzésen igazán látványos koreográfiákat sajátíthatunk el, de egy lőfegyveres támadó ellen nem feltétlen fogunk gyakorlatban is alkalmazható tudást szerezni, mert akkoriban nem erre találták azt ki.

De a legfontosabb szabály, amit meg kell tanulni,

hogy az erőszak gyors és értelmetlen.

Így támadás esetén az elsődleges cél az, hogy

minél gyorsabban el tudjon futni az ember

és segítséget tudjon kérni.

Felhasznált források:

***

Ha nem szeretnél lemaradni a további írásainkról, kövesd az Arsbonit a Facebookon. Videós tartalmainkért pedig látogass el a Youtube csatornánkra.

MEGOSZTÁS