“Nem ellenségként, hanem ellenfelekként álltunk egymáshoz”

A Dr. Nagy László Magánjogi Érvelési Verseny tavalyi első helyezettjét, Németh Donátot, az ELTE hallgatóját kérdeztük tapasztalatairól.

Németh Donát

Hol hallottál először a versenyről, mi motivált a jelentkezésre?

Elsőként 2022-ben vettem részt, akkor az évfolyamtársaim és szaktársaim ajánlására döntöttem a jelentkezés mellett. Főleg a szóbeliség felkeltette az érdeklődésemet, mivel korábban inkább írásos pályázatokon vettem részt, amik kevésbé voltak izgalmasak. Az, hogy ez a verseny eltér a hagyományos perbeszéd versenyektől, plusz motivációt adott a jelentkezéshez. Akkor a negyedik helyet szereztem meg. A szervezők is bátorítottak, de a verseny hangulata is megfogott annyira, hogy tavaly újra jelentkeztem.

Milyennek találtad a feladatokat? Mennyire volt szükség tárgyismeretre?

A feladatokat különösen izgalmasnak találtam, mivel nem mindegyik rendelkezett egyértelmű megoldással, ami növelte a kihívást. Tetszett, hogy a jogi problémákat a gyakorlati életből merítették. Tavaly másodszor vettem részt a versenyen, első alkalommal például kihívást jelentett, hogy olyan témákról is szó esett, amiket még nem tanultunk. A tárgyismeret szükségessége változó volt, voltak feladatok, ahol előnyt jelentettek a konkrét jogi ismeretek, egy-egy jogintézményben való jártasság. Átfogóan készülni azonban nem igazán lehetett, mivel a feladatok széleskörűek és változatosak voltak.

Mi az a tulajdonság, ami segíthet kiemelkedni?

A gyors lényeglátás kulcsfontosságú, különösen amikor rövid idő alatt kell a lényeges információkat kiszűrni egy hosszabb szövegből. Ez a képesség segített abban, hogy gyorsan felmérjem, melyek azok a pontok, amelyekre érdemes koncentrálni az érvelés során. Emellett a tárgyi tudás és az érvelési képesség is elengedhetetlenek, hiszen ezek együtt adnak erőt az előadásnak. A rögtönzési képesség szintén fontos, mivel azonnal reagálni kellett a partner érveire. Egy jól időzített, váratlan, de erős érvvel, vagy akár humorral különösen nagy hatást lehetett elérni, és ezt a zsűri értékelte is.

Milyen volt másodjára is részt venni a versenyen, mit adott a már meglévő versenyrutinod?

Próbáltam minél nyugodtabb lenni, mert egy-egy nehezebb helyzetben ez számít a legtöbbet: de ha igazán őszinte akarok lenni, versenyrutin ide vagy oda, amikor láttam, hogy milyen erős ellenfelekkel kellett szemben szembe állnom, nyugodtnak azért nem voltam mondható, az biztos.

Mit emelt ki a zsűri a teljesítményed kapcsán?

Nem csak arra törekedtem, hogy közérthető és élvezhető előadást tartsak, hanem szakmailag is helytálljak. Így számomra az volt a legnagyobb elismerés, amikor a  zsűri kiemelte az érvelésem jogi helyességét és pontosságát.

Hogyan írnád le a verseny hangulatát?

A verseny hangulata kiváló volt, ami önmagában is hatalmas motiváció volt a részvételre. Persze izgultam, hiszen erős volt a mezőny, ugyanakkor hatalmas megtiszteltetésnek is éltem meg a részvételt és hogy ennyien összegyűltek, kíváncsiak a szereplésünkre. Az élmény magáért beszélt: kiváló beszélgetések, barátságos versenytársak, akikkel nem ellenségként, hanem ellenfelekként álltunk egymáshoz. Külön értékeltem a különböző karokról érkező, sok esetben vidéki hallgatóval való találkozást és az új ismeretségek kialakítását. A díjátadó és a zsűri tagjaival folytatott kötetlen beszélgetések különösen emlékezetesek maradtak számomra, építő jellegükkel és kellemes hangulatukkal hozzájárulva a verseny pozitív élményéhez.

Ha valaki hezitál, akkor miért menjen mégis erre a versenyre?

Több ismerősömnek is ajánlottam a versenyt, próbálom rábeszélni őket a jelentkezésre. Ha valaki hezitál a részvételen, gyakran felteszem neki a kérdést: “Mit veszíthetsz azzal, ha elmész?” Valójában csak nyerhetsz a tapasztalattal.

Felkeltette érdeklődésedet a verseny?
Szeretnéd megmérettetni magad?
Akkor 
jelentkezz az idei Dr. Nagy László Magánjogi Érvelési Versenyre március 8.-ig!

***

Ha nem szeretnél lemaradni a további írásainkról, kövesd az Arsbonit a Facebookon. Videós tartalmainkért pedig látogass el a Youtube csatornánkra.