A külföldi telefonszám lesz 2016 szlovák rendszáma?

A Tumblr mikroblogján vetette fel valaki, hogy “a külföldi mobilszám lesz az új szlovák rendszám 2016-ban”. Tényleg érdekes végiggondolni, hogy milyen hatása lehet a roamingdíjak EU-n belüli eltörlésének és az itthon bevezetni tervezett 150 forint/gigabyte-os internetadónak. Mi lesz, ha az adó miatt a magyarok tömegével fognak a hamarosan beköszöntő roamingdíjmentes Európa más államaiból származó előfizetéseket vásárolni?

pelikan_internetado

Az Európai Parlament komolyan gondolja, hogy 2015. december 15-től megszűnjenek a roamingdíjak. Ha a magyar netadó még akkor is hatályban lesz, annak az lehet a hatása, hogy minden magyar külföldi mobilelőfizetést vesz. Miért? Mert olcsóbb lesz, mint a magyar.

A roaming eltörlésének lényege, hogy “teljesen egyformák lennének a fogyasztók által fizetett mobiltelefonálási díjak, függetlenül attól, hogy az előfizetés szerinti vagy egy másik uniós tagállamból kezdeményeznek és fogadnak mobiltelefonon hívásokat, küldenek szöveges üzenetet és továbbítanak adatokat”, írja a Bruxinfo.

A magyar állam a Magyarországon működő szolgáltatókat adóztathatja, a külföldieket nyilvánvalóan nem tudja. A magyar előfizetések az adó miatt várhatóan jelentősen drágulnak, hiszen ma egy egy gigabyte-os mobilinternet-csomag 1000-1500 forint, amihez képest a 150 forintos adó 10% százalékos emelést jelent. Ezt a mobilcégek átterhelhetik majd a fogyasztókra.

A külföldi szolgáltatóknak (például egy cseh mobilcégnek) ugyan olyan áron kell majd biztosítaniuk az internetezést Magyarországon, mint otthon, hiszen megszűntek a roamingdíjak. A cseh cégnek viszont nincsenek magyar adótornyai, ezért a cseh SIM-kártyával itthonról indított hívások után a cseh cég fizet egy magyar szolgáltatónak, mondjuk a Telenornak (az ügyfél meg persze fizet a cseh cégnek). Elképzelhető, hogy a Telenor továbbhárítja a magyar netadót a külföldi szolgáltatónak, vagyis a netadó miatt drágábban adja kölcsön a saját hálózatát a külföldi cégeknek.

Átterhelnek vagy lenyelik?

A szolgáltatások szabad áramlása az unió egyik alapvető elve (a négy alapszabadság egyike), ezért a mobilcégeknek bármilyen megkülönböztetés nélkül el kell adniuk előfizetéseket bármilyen tagállamból származó vevőnek. Ma a roamingdíjak miatt nem éri meg külföldi előfizetést kötni, de a roaming eltörlésének éppen az lenne az egyik célja, hogy erősítse a versenyt: attól kezdve a magyar szolgáltatók a szlovák, angol, cseh, német és minden más uniós országban működő telekommunikációs cégekkel is versenytársak lesznek.

A külföldi szolgáltató (a példában a cseh cég) pedig kénytelen lesz lenyelni  a rá átterhelt magyar internetadót: árat nem emelhet, mert a kontinensnyi versenyben egy kis piac (Magyarország) miatt nem éri meg neki drágítania, hiszen így otthon (és a többi országban) ügyfeleket veszítene.

A magyaroknak viszont megéri majd külföldi előfizetést választaniuk: ha a magyar mobilcégek tényleg átterhelik a fogyasztókra a netadót, akkor olcsóbb lehet itthon cseh SIM-kártyával netezni, mint magyarral.

A másik lehetőség, hogy a hatalmas versenyben végül tényleg a kormány szándéka valósul meg és a szolgáltatók nem, vagy csak nagyon kis mértékben fogják átterhelni az adót a fogyasztókra: hiszen akkor a fenti gondolatmenetet követve minden ügyfelük külföldi versenytársakhoz pártolna át.

Kép: pcforum.hu

*

Ha nem szeretne lemaradni további írásainkról, kövesse az Ars Bonit a  facebookon.

*

***

Ha nem szeretnél lemaradni a további írásainkról, kövesd az Arsbonit a Facebookon. Videós tartalmainkért pedig látogass el a Youtube csatornánkra.