Az elmúlt fél évem: Római jog 2.-től az Aranykéz utcáig

Neves mentorok, 21. századi elveken nyugvó kutatóprojekt, és egy fantasztikus közösség. Arsboni Gyakornoki Program. 

Szerencsés Krisztián

Az Arsboni Gyakornoki Programja számomra egy egyszerű Facebook reakcióval indult. Úgymond „beinteresteltem”, látván, hogy több felsőbb éves ismerősöm is ezt tette. Ismertem természetesen a céget, olvastam a cikkeket, és voltam már egy LegalTech eseményen is. Mindenesetre ezt követően érdekesen néztem volna arra, aki azt mondja, hogy szeptemberben az Arsboninál fogok dolgozni. Mégis megtörtént. Na, de mégis hogyan?

A Facebook “interestelés” után jött egy üzenet Messengeren, hogy aznap van a jelentkezés utolsó napja, és hogyha elfelejtettem volna, még van rá lehetőségem, hogy beadjam a pályázatot. Egy délután alatt elkészítettem a jelentkezést, és be is küldtem. Természetesen a SPAM mappámba érkezett a megerősítés a sikeres írásbeli fordulóról, így majdnem sikerült lemaradnom a szóbeliről, de ezt a sors megakadályozta.

Nagyjából fél hét leforgása alatt pedig az Arsboni 2020-as gyakornokai között találtam magamat, elsőévesként.

Viszont ekkor a világ, köztük az Arsboni is, megismerkedett közelebbről a home office kifejezéssel. Ez nekünk, a tizenkét gyakornoknak egyet jelentett az online gyakornoki programmal. Már az ismerkedés is Zoomon zajlott, ami az alapvető korlátok megléte mellett abszolút a lehető legideálisabb kivitelezése volt az ismerkedésnek, és az ezt követő programoknak is.

A gyakornokok és mentorok Zoom beszélgetése

A Gyakornoki Program teljesítésének alapvetően három olyan feltétele van, ami nem az eseményeken való aktív részvétel. Ez két publikációt takar magában, illetve egy kutatási projektben történő részvételt. Mindannyian kaptunk a felvételinél vélelmezett érdeklődési körünkhöz kapcsolódó mentorokat, én dr. Szentgáli-Tóth Boldizsárral, illetve dr. Kocsis Gergővel dolgoztam együtt. Boldizsár alkotmányjoggal foglalkozik a Magyar Tudományos Akadémia berkein belül, másrészt a Bibó István Szakkollégium alelnöke, és óraadója, Gergő pedig Magyarország Európa Tanács Melletti Állandó Képviseletén dolgozik diplomataként Strasbourgban. Igazán eredményes munkakapcsolatot alakítottunk ki, mindkét publikációmban óriási segítséget jelentett mentorálásuk, a már megjelent, a veszélyhelyzet alapjogi fekvését vizsgáló munka megírása pedig egy igazán szép emlékként él bennem. A veszélyhelyzet végeztével nagy örömünkre pedig a személyes találkozásra is sor került.

A kutatási projekt pedig egész egyszerűen minden várakozásomat felülmúlta.

Kettő téma kutatása közül választhattunk, lehetett egy adatvédelmi kérdéskört vizsgálni, illetve egy FinTech témakört is. Én az utóbbit választottam, és dr. Olajos Marcell személyében egy laza, dinamikus, kiváló pedagógiai érzékkel rendelkező projektvezetőt kaptunk. Kutatásunk célja az volt, hogy feltérképezzük az újonnan bevezetett Azonnali Fizetési rendszer szerepét a pénzforgalmi rendszerben, összehasonlítsuk a korábban bevezetett hasonló szolgáltatásokkal, és nemzetközi példákon keresztül fejlesztési javaslatokat fogalmazzunk meg. Az ehhez vezető úton első ízben a pénzügyi alapokat sajátítottuk el, Marcellnek hála a valós élet követelményeinek megfelelő módon. Igazán inspiráló volt az is, hogy a magyar mellett az angol nyelvnek is kiemelt szerep jutott a projekt során, továbbá az, hogy abszolút személyre szabott kritikát kaptunk minden feladatot követően.

FinTech kutatócsoport – Azonnali Fizetési rendszer

Kutatásunk végül egy prezentációban manifesztálódott. Abban a három hónapban, amíg együtt dolgoztunk, a projektcsapat számára a legnehezebb az volt, hogy ügyfélre szabott előadásokat állítsunk elő. Többször is kellett prezentációt csinálnunk, és előfordult, hogy az egész a „kukában” landolt, mivel az egyetemen megszokott, mindenki ismeri a témát vélelem szelleme mellett dolgoztunk. Marcell tudatosította bennünk azt, hogy

az üzleti életben egy prezentáció nem akkor jó, ha egy OTDK döntőben megállná a helyét, hanem akkor, hogyha egy laikus (=ügyfél) megérti a mondanivalót.

Így mire a kutatási témát feldolgozó prezentációhoz jutottunk, már birtokában voltunk a megfelelő skilleknek. Az más kérdés, hogy a leadási határidő előtti napon kitaláltuk, hogy teljesen rossz az egész template, és csináljunk újat. Egy kis éjszakázás árán ez is megoldódott, és a záró prezentációnk igazán emlékezetesre sikerült. A projektcsapat itt nem állt meg, a Magyar Nemzeti Bank Új Jövőkép elnevezésű versenyére kettő csapatot is kiállított az Azonnali Fizetési rendszer témakörbe.

A Gyakornoki Program végeztével az ügyvezetés felajánlotta a lehetőségét annak, hogy aki szeretne, maradjon az Arsboni kötelékében nyári gyakornokként. Örömmel éltem a lehetőséggel, úgyhogy júliustól kezdődően bekapcsolódtam az aktuális projektekbe. Ezt követően szeptemberben korlátlan időre meghosszabbítottuk a munkakapcsolatot, aminek köszönhetően immáron az Arsboni csapattagjaként dolgozom. Ez idő alatt megtapasztalhattam azt, hogy milyen egy teljesen új iparág alapjait lerakni, jogi tartalmat készíteni, a jogi piacot vizsgálni, és források után kutatni a Law & Business területén.

Ugyanakkor a legfontosabbnak azt tartom, hogy fantasztikus embereket ismertem meg, és egy percig sem haboznék, ha ismét lehetőségem volna egy időutazás révén csatlakozni az Arsboni Gyakornoki Programhoz.

Megjött a kedved a gyakornoki programhoz? Jelentkezz tavaszi programunkba február 15-ig!

***

Ha nem szeretnél lemaradni a további írásainkról, kövesd az Arsbonit a Facebookon. Videós tartalmainkért pedig látogass el a Youtube csatornánkra.