Pörgős a munka, de élvezem – Interjú egy friss közjegyzőjelölttel

Néhány hónapja kezdett közjegyzőjelöltként dolgozni egy akkor indult irodában Alakszai László. Nem ez az első állása, egy bankban kezdett, két éve pedig a Magyar Országos Közjegyzői Kamarájának jogi irodájának munkatársa. Emellé vállalta be a közjegyzőjelölti munkát.

Mi tetszett meg a közjegyzői munkában?

A közjegyzői hivatás sokéle szereppel jár, tulajdonképpen a születéstől a halál pillanatáig számos meghatározó élethelyzetben segíthetjük az embereket. Sokan nem is gondolnák, hogy ez mennyi kihívással jár, ugyanakkor fejlődési lehetőséget is jelent, ez tetszett meg benne.

Miért választottad ezt a pályát, hogyan kerültél egy közjegyzői irodába?

Miután lediplomáztam, egy bankban kezdtem el dolgozni jogi előadóként. Itt találkoztam először a közjegyzőséggel, hitelszerződések közjegyzői okiratba foglalásánál. Amikor két éve elhatároztam, hogy Budapestre költözöm, egy ismerősöm, aki a Magyar Országos Közjegyzői Kamaránál dolgozott, és korábban többször mesélt a munkájáról, szólt, hogy van felvétel a kamarához. Mivel tetszett az, amit tőle hallottam, jelentkeztem, és felvettek. A MOKK jogi irodájában a közjegyzői kar egészét érintő feladatokkal foglalkozunk. Közben elkezdtem gondolkozni azon, hogy érdemes lenne a konkrét közjegyzői eljárások gyakorlati oldalával is megismerkedni, így, amikor idén egy frissen kinevezett közjegyző felkért, hogy csatlakozzam az új irodájához közjegyzőjelöltként, örömmel elvállaltam. Most részmunkaidőben dolgozom egyszerre a kamaránál és a közjegyzői irodában. A két munkakör rendkívül jól kiegészíti egymást.

Mik az első benyomásaid a közjegyzői irodáról? Mennyiben más, mint amire számítottál?

Kezelhetően pörgős. Tetszik, hogy folyamatosan megoldásra váró helyzetek elé kerülök, ugyanakkor a feladatok mennyisége abszolút elviselhető. Számos ad hoc szituációval szembesülök, ez persze természetes ott, ahol ügyfelek vannak, akik gyakran időpont nélkül jönnek be hozzánk, és várnak gyors megoldást a problémájukra. Sok esetben nem könnyű megtalálni az egyensúlyt a segítségnyújtással kapcsolatban, hiszen teljes körű tájékoztatást kell adnunk az ügyfeleknek, azonban pártatlannak kell maradnunk, mivel nincs hatáskörünk arra, hogy jogi tanácsadást adjunk. Ennek a kezeléséhez nemcsak biztos jogszabályi háttértudásra van szükség, hanem más skillekre is.

Melyek ezek a skillek?

Az ügyfélkezelés komplex stratégiát igényel. Tudni kell különböző habitusú emberekkel kommunikálni, szót érteni velük, konfliktusos helyzetekben is ügyfélként, türelmesen kezelni őket. A jogi szaknyelv egyszerre szól a jogászokhoz és a jogban nem feltétlenül jártas ügyfelekhez is, emiatt véleményem szerint az egyik legérdekesebb és legnehezebb feladat a jogszabályok tartalmának, funkciójának pontos, de közérthető átadása. A már említetteken kívül természetesen az idegennyelvtudás is előnyt jelent a napi munkavégzés során.

Melyik jogterületek tárgyi tudása a legfontosabb?

Alapvető, hogy az ember ismerje saját hivatásának kereteit, a mindennapi ügyvitellel kapcsolatos feladatokat, a felelősségi viszonyokat. Ezen felül a közjegyzőknél a hatáskörükbe tartozó eljárásokkal kapcsolatos polgári anyagi és eljárásjog alapos ismerete elengedtetetlen. Kiemelten fontos a fizetési meghagyásos eljárás és az öröklési jog, a hagyatéki eljárás átfogó ismerete, mert az említett két ügytípus minden közjegyzői irodában nagy számban előfordul.

Mit élvezel leginkább a munkádban? Mondd el egy érdekes ügyedet!

Amikor már határozottságot és magabiztosságot érzek magamban egy eljárástípusban, azt kifejezetten élvezem. Hiszen az egyetemen alapvetően csak papíron találkoztam az eljárásjoggal, ezt csak a gyakorlatban lehet igazán megtanulni. Mivel nemrég kerültem ide, ráadásul csak heti két napot, egyelőre minden eset sok izgalmat tartogat számomra.

Ha választanod kellene, hogy a MOKK jogi irodájában vagy a közjegyzői irodában dolgozz, melyiket választanád?

Ahogy az interjú elején is említettem, a két munkakör rendkívül jól kiegészíti egymást. Hogy egy példával éljek, a kamarában betekintést nyerhetek olyan jogszabály-tervezetekbe, amiket egy évre rá már a közjegyzői irodában a gyakorlatban kell alkalmaznom.

*** MOKK logo A Jog vita nélkül rovat támogatója a Magyar Országos Közjegyzői Kamara

***

Ha nem szeretnél lemaradni a további írásainkról, kövesd az Arsbonit a Facebookon. Videós tartalmainkért pedig látogass el a Youtube csatornánkra.