Találós kérdés: mit kell tenned, ha elveszett dolgot találtál?

Te mit tennél? Legtöbbször az emberek, ha találnak egy elveszett dolgot az utcán, tömegközlekedésen, vagy egy bevásárlóközpontban, nem is igazán tudják, hogy mihez kezdjenek. Sokszor hazaviszik, és feltöltik akár egy facebook csoportba, hogy náluk az adott elveszett dolog megtalálható, és várják a tulajdonos jelentkezését. Azonban a találással kapcsolatos kötelezettségünk nem csak ennyiben merül ki, továbbá attól is függ, mit kell tennünk, hogy milyen típusú dolgot és hol találtunk.

Tulajdonszerzés találással

A találás eredeti szerzésmód, amellyel, meghatározott feltételek egyidejű fennállása esetén ingó dolog tulajdonjoga szerezhető meg. Azaz a talált dolog végül akár a találóé is lehet, ha ezek a feltételek teljesülnek.

A találás esetén történő tulajdonszerzés lehetőségének biztosítása azt a célt szolgálja, hogy adott dolog vonatkozásában a tulajdonos kiléte hosszabb ideig ne legyen bizonytalan, illetve azon a feltevésen alapszik, hogy a korábbi tulajdonos a dolog elvesztésébe belenyugodott és visszaszerzése érdekében nem kíván lépéseket tenni.

Ha a tulajdonos úgy hagyta el a dolgát, hogy ahhoz nem kapcsolódott az elhagyás szándéka, a dolgon tulajdonjog magával a birtokbavétellel nem, a találással való tulajdonszerzés szabályaival szerezhető, melyet a Ptk. (2013.évi V.tv.) rendez.

Tehát ha valaki feltehetően más tulajdonában álló, elveszett dolgot talál és azt birtokba veszi, megszerzi annak tulajdonjogát, ha arra igényt tart feltéve, hogy: megtett mindent annak érdekében, hogy a dolgot a tulajdonos visszakaphassa; és a dolog tulajdonosa vagy az átvételre jogosult más személy a találástól számított egy éven belül, élő állat esetén három hónapon belül, a dologért nem jelentkezik.

1. Mit kell tenned, ha az utcán találsz egy elveszett dolgot?

Amennyiben a tulajdonos azonosítható, úgy neki 8 napon belül köteles vagy átadni a dolgot.

Ha a talált tárgy tulajdonosa, elvesztője nem azonosítható, a tárgyat nyolc napon belül le kell adni az illetékes jegyzőnek, aki azt az átadástól számított három hónapon át megőrzi. A jegyzőnek való átadáskor a találónak nyilatkoznia kell arra nézve, hogy igényt tart-e az adott dolog tulajdonjogára. Amennyiben így van, erről, a jegyző igazolást ad. Ha viszont az átvételre jogosult személye megállapítható, a tárgyat a jegyző átadja a jogosultnak.

Abban az esetben, ha a tulajdonos három hónap után sem jelentkezik, és a dolog tulajdonjogára a találó igényt tartott, úgy neki ki kell adni azt. A találó a neki kiadott dolgot állagának sérelme nélkül használhatja, azonban azt nem idegenítheti el, nem terhelheti meg, és használatát másnak nem engedheti át, ugyanis, ha a tulajdonos a találástól számított egy éven belül jelentkezik, a dolgot ki kell neki adni.

Ha a találó viszont nem tartott igényt a dolog tulajdonjogára, abban az esetben a jegyző a talált dolgot értékesíti. Amennyiben ezek után, de még a találástól számított egy éven belül jelentkezik a tulajdonos, úgy a befolyt összeget ki kell neki fizetni. Ha nem jelentkezik, a vételár az államot illeti meg.

2. Mit kell tenned, ha a vonaton találsz egy elveszett dolgot?

Amennyiben tömegközlekedési eszközön, vagy esetleg bevásárlóközpontban elveszett dolgot találsz, -mivel ezek a helyek közösség számára nyitva álló helynek minősülnek-, így ezesetben a dolgot nem a jegyzőnek kell átadnod, hanem késedelem nélkül az adott dolgot az üzemeltető alkalmazottnak.

Ezt azt jelenti, hogy amennyiben pl. egy vonaton találsz egy elveszett dolgot, azt a kalauznak kell odaadnod.

Az ilyen -közösség számára nyitva álló helyen talált- dolog tulajdonjogára a találó nem tarthat igényt. Ennek az az indoka, hogy ezek az intézmények általában fokozott mértékben ügyelnek a helyiségeikben elhagyott dolgokra, és az itt elvesztett tárgyak kezeléséről intézményesen gondoskodni is tudnak. Valószínű az is, hogy aki ilyen helyen veszíti el dolgát, itt is fogja keresni.

3. Mit kell tenned, ha személyes adatot tartalmazó igazolványt találsz?

Amennyiben útlevelet, lakcímigazolványt, személyazonosító igazolványt, vagy más igazolványt találsz, le kell adnod a találás helye szerint illetékes jegyzőnek, vagy a találás helye szerint illetékes okmányirodának.

Viszont, ha bármilyen közösségi médiában, pl. facebook felületén a találás tényét közzé tennénk, ügyelnünk kell rá, hogy ne tartalmazzon olyan adatot, amellyel vissza lehet élni, pl. kártyaszám, lakcím, továbbá a kártya tulajdonosának arcképét sem lehet közzétenni a beleegyezése nélkül, és jelen esetben, ha nem tud a közzétételről, úgy a beleegyezését sem kaphattuk meg.

4. Mit kell tenned, ha egy elveszett kutyát találsz?

Élő állat esetén annak tulajdonjogát, már a találástól számított három hónap elteltével meg lehet szerezni, feltéve, hogy a találó mindent megtett annak érdekében, hogy azt a tulajdonosnak visszajuttassa.

Amennyiben a találó az állat jegyző részére történő átadásakor úgy nyilatkozik, hogy nem kívánja megszerezni annak tulajdonjogát, és a tulajdonos három hónapon belül nem jelentkezik, úgy az állat tulajdonjoga, vagy az annak értékesítéséből befolyt vételár az államot illeti meg.

5. Mit kell tenned, ha pl. lőfegyvert, lőszert, robbanóanyagot, vagy a közbiztonságra veszélyes egyéb dolgot találsz?

Ebben az esetben, ezeken a dolgokon, speciális jellegükre tekintettel tulajdonjogot szerezni találás útján nem lehet. Továbbá ezek találásakor azt nem a jegyzőnek, hanem a rendőrségnek kell átadni.

Mi történik, ha kötelességünknek nem teszünk eleget?

Mi történne abban az esetben, ha a talált dolgot nem kíséreljük meg 8 napon belül a dolog elvesztőjének eljuttatni, vagy pedig a jegyzőnek átadni, de eltesszük, magunkkal visszük a dolgot?

Ebben az esetben a szabálysértési törvény szabályai szerint: ,,Aki 50 000 forintot meg nem haladó értékre jogtalan elsajátítást követ el, úgyszintén aki e cselekmény elkövetését megkísérli, szabálysértést követ el. E cselekmény szabálysértési elzárással is büntethető cselekmény.”

A Btk. is rendezi a jogtalan elsajátítással kapcsolatos jogkövetkezményeket, az alábbiak szerint: ,,Aki a talált idegen dolgot eltulajdonítja, vagy nyolc napon belül a hatóságnak vagy annak, aki elvesztette, nem adja át, illetve a véletlenül vagy tévedésből hozzá került idegen dolgot eltulajdonítja, vagy nyolc napon belül nem adja vissza, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.”

Ez a cikk az Arsboni 2023. tavaszi gyakornoki programjának keretében készült.

Források

***

Ha nem szeretnél lemaradni a további írásainkról, kövesd az Arsbonit a Facebookon. Videós tartalmainkért pedig látogass el a Youtube csatornánkra.